Türkiye

Türkiye News

 • Türkiye'nin Yeni Kuş Türü; Kara Sümsük!

  27 Nisan 2024 tarihinde Harem kıyısında deniz gözlemi yaparken, martı ve leş kargaları tarafından taciz edilen sıradışı görünümlü bir kuş olduğunu fark eden gözlemci Andre Yarborough, başta kuşun hangi tür olduğunu anlayamamış ancak üyesi olduğu gruplarda sıradışı bir deniz kuşu gördüğünü paylaşmıştır. Aynı günün akşamında ise kuşun bir kara sümsük olduğu anlaşılmış ve kuş gözlemcileri […]

 • Sonbahar Sürprizi: Doğu Karadeniz'de Mahmuzlu Çinte!

  Gözlenen kuş türü: Mahmuzlu Çinte (Calcarius lapponicus) Gözlemci: Çağan Abbasoğlu Gözlem tarihi ve lokasyon: 22.10.2023, Tirebolu Limanı – Giresun Gözlem kaydı: https://ebird.org/checklist/S152844859   22 Ekim 2023 tarihinde Giresun’un Tirebolu ilçesinde gözlemlenen Mahmuzlu Çinte, türün Türkiye’deki 6. kaydı oldu.

 • Türkiye Sonbahar Göçmen Kuş Gözlemi Etkinliği

  Kuş gözlemcileri, göçmen kuşları izlemek için Eylül ayı Sonbahar Göçmen Kuş Gözlemi Etkinliğinde bir araya geldi. Her sene eBird tarafından Mayıs ve Ekim aylarında düzenlenen “Küresel Büyük Gün” etkinliğine ilaveten, Türkiye’de bu yıl, kuş hareketlerini daha yakından takip edebilmek için Eylül ayında da kuş gözlem etkinliği düzenlendi.

 • Büyük Gün! 14 Ekim 2023, Sonbahar Gözlemi için Hazır mısınız?

  Kuş Gözlemcileri, Sonbahar Büyük Günü’nü (14 Ekim 2023) takvimlerinize işaretleyin! Küresel Büyük Gün gibi, Sonbahar Büyük Günü de ortak kuş sevgimiz etrafında birleşme fırsatı olacak.

 • Türkiye'nin Yeni Kuş Türü; Güneyli Yakut Renkli Arıkuşu!

  Gözlenen kuş türü: Güneyli yakut renkli arıkuşu (Merops nubicoides) Gözlemciler: Nizamettin Yavuz, Kiraz Erciyas Yavuz, Deniz Oğuz, Buse Kara Gözlem tarihi ve lokasyon: 21.05.2023, Kızılırmak Deltası – Samsun Gözlem kaydı: https://ebird.org/checklist/S139330222 21 Mayıs 2023 tarihinde Kızılırmak Deltası’nda gözlenen güneyli yakut renkli arıkuşu (Merops nubicoides), gözlem notlarında belirtildiği üzere arıkuşu (Merops apiaster) sürüsü ile birlikte gözlenmiş […]

 • Merlin Uygulaması ve Türkçe Metinler

  Türkiye’de görülen bütün kuş türleri şimdi Türkçe metinleriyle Merlin’de! Ücretsiz yararlanmak için tek yapmanız gereken Merlin uygulamasını indirmek ve Türkiye paketini kurmak.

 • Kuş Gözlemcileri için Motivasyon Araştırması

  Paris-Saclay Üniversitesi’nde yürütülen bir doktora çalışmasına katkı sağlamak ister misiniz? Çalışmanın amacı, Türkiye’deki ve Fransa’daki kuş gözlemcilerinin ve fotoğrafçılarının motivasyonlarını ve kullandıkları platformları araştırmak.

 • eBird Gözlemleri 1 Milyara Ulaştı!

  eBird 2002 yılında, kuşçuların bilgi ve tecrübelerini bir araya toplamak ve toplanan birikimi sivil toplumun kullanımına açarak bilim, doğa koruma ve eğitimde veri odaklı yaklaşımlara destek olmak misyonuyla kuruldu. Son 19 yılda eBird, dünya çapında yüzlerce ortağı, binlerce gönüllüsü ve yüz binlerce kullanıcısı ile küresel çapta işbirliği yapmakta olan bir topluluk haline geldi.

 • 8 Mayıs Küresel Büyük Gün'de Rekorlar Kırıldı!

  8 Mayıs Cumartesi günü, uluslararası kuş gözlem veri tabanı eBird’ün (www.ebird.org) düzenlediği “Küresel Büyük Gün” aynı zamanda “Dünya Göçmen Kuşlar Günü” olarak tüm dünyada kuş gözlem etkinlikleri ile kutlandı! Dünya çapında 192 ülkeden 51.816 gözlemci, küresel çaptaki bu büyük organizasyona 137.685 gözlem kaydı ile katkı sağlarken; 7.258 kuş türü tek bir günde kayıt altına alındı.

 • Türkiye Kuş Kayıt Komitesi - 2021 Nisan Raporu

  Türkiye Kuş Kayıt Komitesi tarafından değerlendirilen ve onaylanan, ulusal ve bölgesel bazda nadir ve sıra dışı kuş kayıtlarının 2021 yılı Nisan ayı özet raporudur. A summary report of rare and unusual bird records of April 2021 that reviewed and approved by the Turkish Bird Records Committee.