Türkçe Merlin Metinleri ve Çekiliş

By Esra Demirhan April 15, 2022
Krüper's Nuthatch Sitta krueperi

 

Türkiye’de görülen ve TRAKUS kitabında listelenen bütün türler şimdi Türkçe metinleriyle Merlin’de! Ücretsiz yararlanmak için tek yapmanız gereken Merlin uygulamasını indirmek ve Türkiye paketini kurmak.

Türkiye paketi için metinler Anıl Evren Yıldız tarafından yazıldı, tercümelerde Özge Balkız, Banu Binbaşaran Tüysüzoğlu ve Kerem Ali Boyla katkı verdi. Emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Merlin, tür metinlerini, fotoğraflarını, seslerini ve yayılım haritalarını ve fotoğraftan tanım özelliklerini bir araya getirdi ve Türkiye kuşları için oldukça kullanışlı bir hale geldi. Avrupa kuşlarından seçilen 250 tür için sesten tanım özelliğinin eklenmesi sürecinde gelinen aşama da oldukça heyecan verici.

Bu güzel gelişmeyi kutlamak için sizleri Cornell Ornitoloji Laboratuvarı’nın desteğiyle Birds of the World üyeliği ödüllü çekilişe katılmaya davet ediyoruz. Çekilişe katılmak için 15 Nisan – 31 Mayıs tarihleri arasında Türkiye’den 30 gözlem kaydı girmeniz yeterli. Ayrıca bu gözlemlerin her biri,

  • “Eksiksiz” gözlem olmalı (tanımladığınız bütün kuş türleri gözlemde bulunmalı)
  • Sayı olarak “X” bulundurmamalı (bütün türler için sayılar belirtilmeli)

Keyifli gözlemler!