Sonbahar Göçü Leylek Sayımı

By leventerkol September 22, 2017
DSCF7578

22-30 Ağustos 2017 / Büyükçekmece – İstanbul

Doğa Derneği ve LeylekEL birlikteliğiyle organize edilen “Sonbahar Göçü Leylek Sayımı” çalışması 22-30 Ağustos 2017 tarihlerinde İstanbul Büyükçekmece’de gerçekleştirildi. Çalışma, “Local Stewardship for Migrating Birds of Turkey (Champions of the Flyways 2017 Project) projesi tarafından fonlandı.

LeylekEL, kuş gözlemcisi Fikret Can tarafından hayata geçirilen bir doğa koruma hareketi. Aynı zamanda Güzelce ve Tepekent semtlerini kapsayan alanı ifade etmek için kullanılıyor ve özellikle sonbahar göç dönemin binlerce göçmen kuşun geçişine tanıklık ediyor.

Bu çalışmanın organize edilmesinin tetemek sebebi, Fikret Can’ın 2007 yılından bu yana LeylekEL’de sonbahar göç döneminde izlediği leylek geçişleridir. Kendisinin düzenli olarak gözlemlediği bu bölgede, sonbahar göç dönemi sırasında leylekler başta olmak üzere çok sayıda süzülerek göç eden göçmen kuş geçiş yapmaktadır. Yine kendisinin gözlemlerine göre yaklaşık 3 aylık bir dönemi kapsayan sonbahar göç döneminde LeylekEL’den 1 milyona yakın leylek geçmektedir. Bu rakam bilinen dünya popülasyonunun yaklaşık 300 bin fazlasını ifade etmektedir. Bölge aynı zamanda, içerisinde bulunan elektrik nakil hatları nedeniyle leyleklerin dinlenme alanlarında ciddi bir tehdit oluşturmakta, çok sayıda ölüme yol açmaktadır.

Doğa Derneği ve LeylekEL işbirliğiyle hayata geçirilen çalışma boyunca 23 Ağustos’tan 29 Ağustos 2017’ye kadar 3 farklı istasyondan sayım gerçekleştirildi. Bu istasyonlar önceki yıllardaki tecrübeler, noktaların birbirini görebiliyor oluşu ve aynı sürünün birden fazla kez sayılmasının önüne geçmek gibi kriterler göz önünde bulundurularak belirlendi. Sayım çalışmasına toplam 18 gönüllü katılım gösterdi. 09:00-18:00 saatleri arasında gerçekleştirilen sayımlardan toplamda 153.799 birey Leylek (Ciconia ciconia) sayıldı. Bunun yanı sıra Arı Şahini (Pernis apivorus), Kara Çaylak (Milvus migrans) ve Arıkuşu (Merops apiaster) öne çıkan türler arasındaydı.