Büyük Gün - 14 Mayıs 2022

By Esra Demirhan April 13, 2022

Büyük Gün’de en büyük kuş gözlem ekibine katılın!

Her yıl olduğu gibi Büyük Gün’de dünyanın her yerinden on binlerce kuş gözlemcisi olarak bir araya geliyor, Göçmen Kuşlar Günü’nü kutluyor ve keşiflerimizi eBird ile paylaşıyoruz.

Büyük Gün’ün bir parçası olmak pencerenizden yapacağınız 5-10 dakikalık bir gözlemi eBird üzerinden paylaşmak kadar kolay. Daha fazla zaman ayırabiliyorsanız ne mutlu! Paylaşacağınız her gözlem kuşları daha iyi anlamamız ve kuş çeşitliliğini daha iyi koruyabilmemiz için çok değerli bir katkı sunacaktır.

Geçen yıl Büyük Gün’e ilgi büyük oldu. 192 ülkeden, 51.000’den fazla kuşçu, 134.000’den fazla gözlem girdi. Bir günde 4 ayrı alanda rekor kırıldı: En çok ülkeden katılım, en çok kuşçu, en çok tür ve en çok gözlem kaydı.

Türkiye’de ise 208 eksiksiz gözlem girildi ve 293 kuş türü kaydedildi. En çok kuş türü kaydının girildiği iller Samsun, Kayseri, Burdur, Denizli ve Kars oldu. 2021’de bir önceki yılı geçmiştik, 2022’de de geçebilir miyiz?

Nasıl katılırım?

  • eBird hesabı oluşturun: eBird dünyada milyonlarca kuşçunun gözlemlerini girmek için kullandığı bir platformdur. Büyük Gün’de yapılan bütün kayıtları tek bir çerçevede toplamamıza  olanak sağlar. Buradan kaydolabilirsiniz. eBird hesabı ücretsizdir.
  • 14 Mayıs günü gözlem yapın: Burası çok kolay. Uzman olmanız veya bütün gün gözlem yapmanız gerekmez. Büyük Gün yerel saatle gece yarısı başlayıp gece yarısı sonlanır. Dünyanın her köşesinden katılıma açıktır.
  • Gördüğünüz, duyduğunuz kuşları eBird’e girin: Websitemizden veya telefonunuza indirebileceğiniz ücretsiz mobil uygulamamızdan gözlemlerinizi girebilirsiniz. Büyük Gün gözlemlerinizi 17 Mayıs’a kadar girerseniz, toplamlara dahil edilir.
  • Tüm dünyadan gözlemleri anlık görün: Tüm gün boyunca, dünya haritasında gerçek zamanlı olarak paylaştığımız gözlem girişlerini Büyük Gün sayfasında görüntüleyin.

Büyük Gün gezi raporları

14 Mayıs Büyük Gün için gezi raporu oluşturun, gün içinde girdiğiniz kayıtlar ve yüklediğiniz görsel-işitsel medyalar otomatik olarak rapora eklensin. Böylece gün içinde farklı alanlarda, farklı zamanlarda yaptığınız gözlemleri toplu olarak görüntüleyebilirsiniz.

Büyük Gün’de kuşçuluğunuzu bir adım öne taşıyacak bazı püf noktaları:

  • eBird’ün kurucuları, Merlin Kuş Tanı uygulaması ile size kuş kitabınızdan daha hafif ve etkileşimli bir tanı aracı sunuyor. Şimdi Türkçe metinleriyle daha da kullanışlı. Merlin tamamen ücretsizdir.
  • eBird uygulamasının Keşfet sekmesinde civarınızda en son gözlemlenmiş türleri görüntüleyin ve gözlem yapabileceğiniz yeni alanlarla tanışın.
  • 11 Mayıs – 15 Mayıs tarihlerinde Birds of the World‘e ÜCRETSİZ erişin ve kuşlar hakkında derinlemesine bilgi edinebileceğiniz bu kaynağı deneyimleyin.
  • Gözlemlerini daha da değerli kılmak isteyenler eksiksiz liste tutabilir ve her tür için sayı verebilir. Uzun süre veya mesafe içeren kayıtları bölebilir.
  • Gözlemlerinize görsel-işitsel medya ekleyin.
  • Sosyal medyada #globalbigday etiketini kullanarak paylaşım yapın.

Sizi 14 Mayıs Büyük Gün’de dünyanın en büyük kuş gözlem ekibinin bir parçası olmaya davet ediyoruz. Şimdiden iyi gözlemler!