Western Palearctic Change Location

Recent Visits

Checklists submitted within the last hour are not shown.
Observer Date Species
Lior Eshdat 23:59 1
Javier Valladares 23:33 2
Eduardo Realinho 23:20 1
Miguel Berkemeier 23:11 1
rony livne 22:34 1
Vasco Valadares 22:30 6
Daniel Melamed 22:20 1
Fuat Toper 22:09 2
David Calleja Marcos 22:05 1
PA Westerberg 21:43 80
More Recent Visits...

Top eBirders

Updated ~21 day(s) ago.
1 Antonio Méndez Lorenzo
108
1 Ángel Luis Méndez de la Torre
108
3 Yoav Perlman
104
4 Berkan Demir
102
5 Mike Pope
99
6 Mohammed Hilmi
98
6 Niall Keogh
98
6 Ian O'Connor
98
6 Erik van Winden
98
10 Pedro Fernandes
97
Top 100 eBirders...

Top Countries

1 Spain
279
2 Turkey
230
3 Portugal
216
4 Israel
202
5 United Kingdom
198
6 France
170
7 Sweden
169
8 Germany
160
9 Netherlands
158
10 Greece
142
All Countries...

509 Species 2284 Checklists

Updated ~21 day(s) ago.
Species Name Count Date By
1 Olive-backed Pipit 2 19:30 Hans Schekkerman N
 
Noord-Holland, Netherlands
2 Little Bunting 1 19:30 Hans Schekkerman N
 
Noord-Holland, Netherlands
Caprimulgus sp. 1 19:00 Nelson Conceição N
 
3 Levaillant's Woodpecker 1 18:48 Pedro Fernandes
 
4 Pacific Golden-Plover 1 18:40 Ricard Gutiérrez N
 
5 Pallid Scops-Owl 1 17:45 Noam Weiss N
 
6 Sinai Rosefinch 3 17:45 Noam Weiss
 
Herring/Yellow-legged Gull X 17:30 Berty & Ernst Haueter
 
7 Gray-headed Swamphen 2 17:04 Mike Pope
 
shearwater sp. 2 16:45 Alexander Carriel N
 
8 Hooded Merganser 1 16:43 Dermot Breen N
 
dabbling duck sp. X 16:30 oren baum
 
HaDarom, Israel
snipe sp. 2 16:30 oren baum
 
HaDarom, Israel
9 Blue-crowned Parakeet 2 15:52 Lucía González P
 
Andalucía, Spain
10 Common Cuckoo 1 15:48 Dr. Jörg Kundler
 
Brandenburg, Germany
11 Black-bellied Sandgrouse 29 15:00 Berkan Demir
 
Whimbrel/Eurasian Curlew 1 15:00 Bedirhan Küpeli
 
godwit sp. 1 15:00 Bedirhan Küpeli
 
Slender-billed/Black-headed Gull 20 15:00 Bedirhan Küpeli
 
Black-headed/Mediterranean Gull 4 15:00 Bedirhan Küpeli
 
12 Broad-billed Sandpiper 1 14:31 Dobrin Botev
 
13 Corn Crake 1 14:08 Mike Pope
 
14 Rosy Starling 1 14:08 Mike Pope N
 
15 Lesser Flamingo 1 14:00 Gracia Morales Kucharski N
 
16 Red-necked Phalarope 1 14:00 Irina Ivanova N
 
17 Corsican Nuthatch 2 13:45 Juan Bueno Pardo
 
18 Royal Tern 11 13:40 Yeray Seminario N
 
Tanger-Tétouan, Morocco
19 Lesser Crested Tern 1 13:40 Yeray Seminario
 
Tanger-Tétouan, Morocco
Aquila sp. 1 13:30 Julia Hillary N
 
20 Northern Bald Ibis 7 13:08 Antonio-Román Muñoz
 
Andalucía, Spain
crossbill sp. 1 13:03 Seppo Neuvonen
 
Kainuu, Finland
Yellow-legged/Caspian/Armenian Gull 2 13:00 Bedirhan Küpeli
 
Twite/Eurasian Linnet 25 13:00 Trysten Loefke
 
Graylag x Canada Goose (hybrid) 4 12:50 Chris Done
 
21 Fea's Petrel 3 12:36 Luis Berimbau
 
Região Autónoma da Madeira, Portugal
Pterodroma sp. 6 12:36 Luis Berimbau
 
Região Autónoma da Madeira, Portugal
22 Blue-winged Teal 1 12:30 Karsten Schmale P
 
23 Little Bustard 47 12:15 John L. Muddeman
 
Castilla-La Mancha, Spain
lark sp. 2 12:15 Jenny McMullen
 
Andalucía, Spain
24 Green Warbler 1 12:00 Christian Goenner N
 
loon sp. 2 11:50 Kari Varpenius N
 
Northern Ostrobothnia, Finland
25 Black Wheatear 1 11:45 Manuel Sánchez
 
Andalucía, Spain
26 American Wigeon 1 11:44 Alex Máni Guðríðarsson
 
27 Siberian Jay 4 11:36 Erik Enbody P
 
eagle sp. 2 11:26 Peter Geffen
 
HaMerkaz, Israel
28 Hoary Redpoll 1 11:12 Seppo Niemispelto N
 
Satakunta, Finland
29 Scottish Crossbill 6 11:10 Brian Ratcliff
 
30 Red-wattled Lapwing 5 10:55 Jukka Perttu
 
31 White-tailed Lapwing 7 10:55 Jukka Perttu
 
32 Crested Myna 2 10:54 Łukasz Krajewski
 
33 White-winged Scoter 1 10:50 Ingvar Atli Sigurdsson
 
Goldcrest/Common Firecrest X 10:50 Manu Santa-Cruz N
 
34 Wallcreeper 1 10:45 Kim Nelson N
 
35 Rock Partridge 1 10:34 Wilhelm Hellmund N
 
Liguria, Italy
House/Italian Sparrow 2 10:34 Wilhelm Hellmund
 
Liguria, Italy
36 Harlequin Duck 6 10:32 Yann Kolbeinsson
 
37 Common Loon 2 10:32 Yann Kolbeinsson
 
38 American Golden-Plover 1 10:21 Dermot Breen N
 
39 Elegant Tern 1 10:20 Vicent Esteller Turlo N
 
40 Rüppell's Griffon 1 10:19 Carlos Moreno
 
European Pied/Atlas Flycatcher 1 10:16 Pedro Fernandes
 
41 Marbled Teal 2 10:02 Bruce Kerr
 
Mallard x Northern Pintail (hybrid) 1 10:00 Jimmy ENFRU P
 
Gadwall x Green-winged Teal (hybrid) 1 10:00 Jimmy ENFRU P
 
plover sp. 15 10:00 Ralph Gault N
 
Braga, Portugal
Willow Warbler/Common Chiffchaff 2 10:00 Amy Dozier
 
House/Eurasian Tree Sparrow 2 10:00 Ralph Gault
 
Braga, Portugal
Marsh Warbler/Eurasian Reed Warbler 1 09:59 Dale Forbes N
 
42 House Bunting 2 09:55 Pedro Fernandes
 
Rabat-Salé-Zemmour-Zaer, Morocco
Accipiter sp. 1 09:47 Hector Chavez
 
Bayern, Germany
Acrocephalus sp. 1 09:47 Lior Eshdat
 
Yerushalayim, Israel
Eurasian/Short-toed Treecreeper 1 09:47 Hector Chavez
 
Bayern, Germany
43 Willow Ptarmigan 1 09:46 Willson Gaul
 
Leinster, Ireland
44 Little Swift 15 09:45 Vicent Esteller Turlo
 
Great Cormorant/European Shag 4 09:45 Itziar Gutiérrez Uranga N
 
45 Semipalmated Plover 2 09:40 Ricardo Bispo
 
46 Semipalmated Sandpiper 1 09:40 Ricardo Bispo
 
47 Spotted Sandpiper 1 09:40 Andre Vieira P
 
48 Lesser Yellowlegs 1 09:40 Ricardo Bispo
 
hawk sp. 3 09:40 Mário Estevens
 
49 River Warbler 1 09:37 Nejc Resnik P
 
Apus sp. 1 09:36 Paulo Alves
 
small plover sp. 30 09:30 João Afonso N
 
Calidris sp. 5 09:30 João Afonso
 
large falcon sp. 1 09:30 Fanis Theofanopoulos (ASalafa Deri)
 
50 Lesser Short-toed Lark X 09:30 Ignacio Domingo
 
51 Red Phalarope 1 09:29 Ingvar Atli Sigurdsson
 
52 King Eider 1 09:23 Yann Kolbeinsson N
 
53 Sabine's Gull 1 09:15 Sten Petersen P
 
Region Sjælland, Denmark
Turdus sp. 7 09:15 Seppo Neuvonen N
 
Kainuu, Finland
54 White-rumped Swift 2 09:05 Tiago Batista
 
Faro, Portugal
55 White-headed Duck X 09:00 Manuel Ruiz
 
56 Rock Ptarmigan 1 09:00 Miquel Vall-llosera Camps N
 
Columba sp. 1 09:00 Luís Vieira
 
Lisboa, Portugal
alcid sp. 2 09:00 Jesús Menéndez
 
Larus sp. 16 09:00 Luís Vieira
 
Lisboa, Portugal
Common/Arctic Tern 19 09:00 Jesús Menéndez
 
Lesser/Eurasian Kestrel 1 09:00 Julián cendrero ramos
 
Thekla's/Crested/Maghreb Lark 2 09:00 VN PNDI
 
57 Northern Harrier 1 08:58 Carla Palricas P
 
58 Iberian Chiffchaff 1 08:58 Jakub Hlavacek P
 
Gibraltar, Gibraltar
59 Smew 2 08:56 Aleksi Lehikoinen
 
Uusimaa, Finland
Domestic goose sp. (Domestic type) 1 08:55 Jacalyn DiCello
 
Bayern, Germany
tern sp. 2 08:55 Eneko Azkue
 
Herring x Glaucous Gull (hybrid) X 08:52 Yann Kolbeinsson
 
60 Italian Sparrow 3 08:52 Robert Rackliffe
 
Crete, Greece
61 Pin-tailed Sandgrouse 12 08:50 John L. Muddeman
 
Madrid, Comunidad de, Spain
62 Canary Islands Chiffchaff 6 08:50 J. Marcos Benito
 
63 Berthelot's Pipit 2 08:50 J. Marcos Benito
 
64 African Sacred Ibis 3 08:42 Gabriel Couroussé
 
Pays-de-la-Loire, France
65 Glaucous Gull 1 08:40 Colin Leslie
 
Parus sp. 5 08:39 Anonymous eBirder
 
England, United Kingdom
66 See-see Partridge 5 08:35 Jukka Perttu
 
67 Finsch's Wheatear 10 08:35 Jukka Perttu
 
68 Great Bustard 12 08:33 JC Paniagua
 
69 Terek Sandpiper 3 08:32 irvin calicut
 
Common/Pallid Swift 2 08:30 Jorge Leitão
 
gull/tern sp. X 08:30 Francisco Picón Díaz
 
Yelkouan/Balearic Shearwater X 08:30 Francisco Picón Díaz
 
70 Egyptian Vulture X 08:30 Sociedade Portuguesa para o Estudo das Aves
 
Faro, Portugal
71 Melodious Warbler X 08:30 Sociedade Portuguesa para o Estudo das Aves
 
Faro, Portugal
Locustella sp. 1 08:30 Jorge Leitão
 
Sylvia sp. 1 08:30 Eugenio Collado
 
72 Krüper's Nuthatch 2 08:30 Kevin Guest N
 
Ajaria, Georgia
73 Rufous-tailed Rock-Thrush 1 08:30 Rea Shaish N
 
74 Long-billed Pipit 1 08:30 Rea Shaish
 
75 Pectoral Sandpiper 1 08:29 Niall Keogh N
 
76 European Storm-Petrel 8 08:26 M Sá & J Teixeira P
 
77 Eurasian Woodcock 1 08:25 Oliver Simms
 
78 Black-headed Weaver 1 08:25 Javi Elorriaga
 
79 Yellow-crowned Bishop 53 08:25 Javi Elorriaga
 
Porzana/Zapornia/Hapalocrex sp. 1 08:23 Paulo Leite
 
80 Crowned Sandgrouse 1 08:22 yael Lehnardt N
 
HaDarom, Israel
81 Siberian Stonechat 2 08:20 Christian Goenner N
 
House/Spanish Sparrow 2 08:20 Blas Molina N
 
Madrid, Comunidad de, Spain
Common/Lesser Redpoll 2 08:20 Paul van Els
 
crow sp. 4 08:19 Robert Gerard
 
England, United Kingdom
Phylloscopus sp. 2 08:19 EYAL SAGI
 
Haifa, Israel
82 Common Grasshopper-Warbler 1 08:15 Maialen Galina-Gaiton P
 
swallow sp. 5 08:10 Bradley Waggoner
 
83 Maghreb Magpie 6 08:06 Pedro Fernandes
 
Thekla's/Crested Lark 5 08:06 Pedro Fernandes
 
84 Eurasian Dotterel 1 08:05 Juan Luis Hernández Hernández
 
gull sp. 9 08:05 Carl Hughes
 
85 Eurasian Eagle-Owl 1 08:05 Dora Salvador D.
 
shrike sp. 1 08:04 Roberto Fernandez Gutierrez P
 
Castilla y León, Spain
86 Barrow's Goldeneye 8 08:03 Yann Kolbeinsson
 
87 Horned Grebe 151 08:03 Yann Kolbeinsson N
 
88 Greater White-fronted Goose 12 08:00 StuX Popp
 
duck sp. 2 08:00 alexandre oliveira
 
89 Red-knobbed Coot 1 08:00 Rafael García N
 
90 Spanish Eagle 1 08:00 Rafael Torralba Zapatero N
 
woodpecker sp. 1 08:00 Gordan Pomorišac N
 
91 Fan-tailed Raven 3 08:00 Ilan Moriya
 
92 Tristram's Starling 6 08:00 Ilan Moriya
 
93 Mourning Wheatear 1 08:00 Ilan Moriya
 
94 Common Waxbill 4 08:00 Rafael García
 
95 Red Avadavat 3 08:00 Francisco Cabrera
 
96 Azores Bullfinch 3 08:00 simon busuttil
 
97 Island Canary 20 08:00 simon busuttil
 
Emberiza sp. 2 08:00 Timo Vilkka
 
diurnal raptor sp. 1 07:55 Beatriz Ruano
 
98 Whimbrel 3 07:47 Ashley Banwell
 
England, United Kingdom
European/Spotless Starling 1 07:46 Angel Guardiola Gómez
 
Murcia, Región de, Spain
99 Bar-headed Goose 1 07:45 Robin Kretzschmar
 
Carrion x Hooded Crow (hybrid) 1 07:42 Christian Rixen L
 
Graubünden, Switzerland
100 Red-necked Nightjar 1 07:40 Hugo Sánchez
 
Extremadura, Spain
101 Iceland Gull 1 07:40 Paulo Ferreira N
 
Yellow-legged/Lesser Black-backed Gull X 07:40 Paulo Ferreira
 
102 Kelp Gull 1 07:40 Paulo Ferreira N
 
Dendrocopos sp. 1 07:40 Miroslav Milićević N
 
Raška, Serbia
103 Sombre Tit 1 07:40 Miroslav Milićević
 
Raška, Serbia
104 Dartford Warbler 3 07:40 Hugo Sánchez
 
Extremadura, Spain
pipit sp. 38 07:36 Peter Desmet N
 
Taiga/Tundra Bean-Goose 2 07:35 Johan Södercrantz
 
105 Long-tailed Duck 20 07:35 Johan Södercrantz
 
106 Red-necked Grebe 3 07:35 Johan Södercrantz
 
107 House Finch 2 07:35 Theocharis Linardatos
 
108 Snow Bunting 1 07:35 Johan Södercrantz
 
109 Mandarin Duck 1 07:34 David Border
 
110 Audouin's Gull 1 07:34 Gonçalo Elias
 
111 Tundra Bean-Goose 44 07:30 Henk Sierdsema N
 
goose sp. 5 07:30 Kalle Rainio
 
112 Egyptian Goose 2 07:30 Henk Sierdsema
 
waterfowl sp. 50 07:30 Kalle Rainio
 
113 Pomarine Jaeger 5 07:30 Pedro Moreira N
 
jaeger sp. 1 07:30 Liam Andrews
 
114 Common Murre 20 07:30 Simon Tonge
 
115 Cory's Shearwater 3 07:30 Pedro Moreira N
 
116 Great Shearwater 1 07:30 Pedro Moreira N
 
Buteo sp. 1 07:30 Kalle Rainio
 
117 Middle Spotted Woodpecker 1 07:30 Henk Sierdsema
 
118 Lesser Spotted Woodpecker 1 07:30 Henk Sierdsema
 
Eurasian Reed/African Reed Warbler 1 07:30 Antonio Xeira
 
Faro, Portugal
119 Eastern Bonelli's Warbler 1 07:30 Bassel Abi Jummaa
 
finch sp. 4 07:30 Stuart Fisher
 
120 Little Ringed Plover 1 07:25 June Neal
 
121 Eleonora's Falcon 9 07:25 June Neal
 
wagtail sp. 2 07:25 June Neal N
 
122 Bonelli's Eagle 1 07:24 Omar alshaheen
 
123 Shikra 1 07:24 Omar alshaheen
 
124 Pharaoh Eagle-Owl 1 07:24 Omar alshaheen
 
125 Greater Hoopoe-Lark 1 07:24 Omar alshaheen
 
126 Bar-tailed Lark 1 07:24 Omar alshaheen
 
127 Menetries's Warbler 1 07:24 Omar alshaheen
 
128 Iberian Magpie 12 07:22 Cecilia Longo
 
129 Western Swamphen 1 07:21 Sergi Sales
 
130 Black Guillemot 2 07:21 Nikolaj Mølgaard Thomsen
 
131 Pacific Loon 1 07:21 Nikolaj Mølgaard Thomsen P
 
132 Iberian Green Woodpecker 1 07:21 Sergi Sales
 
133 European Pied Flycatcher 1 07:21 Sergi Sales
 
134 Velvet Scoter 31 07:20 Kari Varpenius N
 
Northern Ostrobothnia, Finland
135 Purple Sandpiper 1 07:20 Kari Varpenius N
 
Northern Ostrobothnia, Finland
136 Black-legged Kittiwake 1 07:20 Kari Varpenius N
 
Northern Ostrobothnia, Finland
Pallid/Montagu's Harrier 2 07:20 Hedy Ben Eliahou
 
HaZafon, Israel
137 Dead Sea Sparrow 3 07:20 Hedy Ben Eliahou
 
HaZafon, Israel
138 Balearic Shearwater 1 07:18 Hugo Lousa
 
139 Thekla's Lark 2 07:18 Hugo Lousa
 
140 Subalpine Warbler 4 07:18 Hugo Lousa
 
141 Red Knot 9 07:10 Andy Benson
 
142 Parasitic Jaeger 1 07:10 Andy Benson
 
143 Razorbill 2 07:10 Andy Benson
 
144 Mediterranean Gull 11 07:10 Andy Benson
 
145 Red-throated Loon 25 07:10 Andy Benson
 
146 Sooty Shearwater 1 07:10 Andy Benson P
 
147 Manx Shearwater 1 07:10 Andy Benson
 
148 Black Grouse 7 07:09 eero salo-oja
 
Norrbottens län [SE-25], Sweden
149 Caucasian Grouse 11 07:09 birol hatinoğlu
 
Rize, Turkey
150 Hazel Grouse 1 07:09 eero salo-oja
 
Norrbottens län [SE-25], Sweden
151 Yellow-billed Chough 7 07:09 birol hatinoğlu
 
Rize, Turkey
152 Horned Lark 3 07:09 birol hatinoğlu
 
Rize, Turkey
153 Mountain Chiffchaff 1 07:09 birol hatinoğlu
 
Rize, Turkey
154 Water Pipit 80 07:09 birol hatinoğlu P
 
Rize, Turkey
155 Taiga Bean-Goose 15 07:06 Tommy Emanuelsson
 
Muscovy Duck (Domestic type) 2 07:05 Zheljko Stanimirovic N
 
156 Bohemian Waxwing 3 07:05 Johan Södercrantz
 
157 Little Tern 2 07:01 Mohd Khorshed
 
Al Jahrah, Kuwait
158 Gull-billed Tern 2 07:01 Mohd Khorshed
 
Al Jahrah, Kuwait
159 Western Reef-Heron 14 07:01 Mohd Khorshed
 
Al Jahrah, Kuwait
160 Canada Goose X 07:00 Laurent Van den Bergh
 
161 Black Swan 2 07:00 alper tuydes P
 
162 Red-legged Partridge 1 07:00 Samuel Duarte
 
163 Jack Snipe 1 07:00 Simon Davies
 
164 Dalmatian Pelican 10 07:00 alper tuydes
 
165 Short-eared Owl 1 07:00 Simon Davies
 
166 White-backed Woodpecker 1 07:00 alper tuydes
 
167 Merlin 1 07:00 Thomas Brooks P
 
168 Iberian Gray Shrike 1 07:00 Samuel Duarte
 
169 Eurasian Nutcracker X 07:00 Walter Wehtje
 
treecreeper sp. 1 07:00 Dror Noe
 
Bayern, Germany
170 White-throated Dipper 3 07:00 Anonymous eBirder
 
Leinster, Ireland
171 Spotless Starling 4 07:00 Samuel Duarte
 
172 Lapland Longspur 1 07:00 Thomas Brooks P
 
173 Cirl Bunting 1 07:00 alper tuydes
 
174 Western Capercaillie 1 06:56 eero salo-oja
 
Norrbottens län [SE-25], Sweden
175 Barbary Partridge 8 06:49 Pedro Fernandes N
 
Rabat-Salé-Zemmour-Zaer, Morocco
176 Double-spurred Francolin 2 06:49 Pedro Fernandes N
 
Rabat-Salé-Zemmour-Zaer, Morocco
177 Black-crowned Tchagra 1 06:49 Pedro Fernandes N
 
Rabat-Salé-Zemmour-Zaer, Morocco
178 African Blue Tit 2 06:49 Pedro Fernandes
 
Rabat-Salé-Zemmour-Zaer, Morocco
179 Common Bulbul 3 06:49 Pedro Fernandes
 
Rabat-Salé-Zemmour-Zaer, Morocco
180 European Serin 1 06:49 Pedro Fernandes
 
Rabat-Salé-Zemmour-Zaer, Morocco
passerine sp. 2 06:49 Pedro Fernandes
 
Rabat-Salé-Zemmour-Zaer, Morocco
181 Great Skua 2 06:46 Alexander Lees
 
182 Northern Fulmar 60 06:46 Alexander Lees
 
183 Northern Gannet 50 06:46 Alexander Lees
 
184 Lesser Redpoll 1 06:46 Alexander Lees P
 
falcon sp. 1 06:43 Matthew Daw N
 
185 Cyprus Warbler 1 06:43 Matthew Daw
 
186 Spectacled Warbler 3 06:43 Matthew Daw
 
187 Cyprus Wheatear 1 06:43 Matthew Daw
 
188 Eurasian Thick-knee 1 06:40 Hugo Sánchez
 
Extremadura, Spain
189 Common Quail 1 06:39 Yoav Perlman
 
190 Spotted Crake 1 06:39 Yoav Perlman
 
191 European Roller 3 06:39 Yoav Perlman
 
192 Eurasian Wryneck 3 06:39 Yoav Perlman
 
193 Red-footed Falcon 4 06:39 Yoav Perlman P
 
194 Wood Warbler 1 06:39 Yoav Perlman P
 
195 Common Nightingale 1 06:39 Yoav Perlman
 
196 Richard's Pipit 1 06:39 Yoav Perlman
 
197 Willow Tit 1 06:37 Johan Södercrantz
 
Uppsala län [SE-03], Sweden
198 Parrot Crossbill 7 06:37 Johan Södercrantz
 
Uppsala län [SE-03], Sweden
199 Brant 8 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
200 Common Shelduck 4 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
201 Common Pochard 1 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
202 Tufted Duck 6 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
203 Greater Scaup 1 06:36 Joakim Setterlund
 
204 Common Eider 4 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
205 Common Scoter 2 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
206 Common Goldeneye 5 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
207 Common Merganser 5 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
208 Red-breasted Merganser 3 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
209 Eurasian Oystercatcher 1 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
210 Bar-tailed Godwit 6 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
211 Arctic Loon 2 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
212 Rough-legged Hawk 2 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
213 Wood Lark 1 06:36 Joakim Setterlund
 
214 Bearded Reedling 7 06:36 Lars-Olof Nilsson
 
harrier sp. 1 06:33 irvin calicut
 
215 European Bee-eater 16 06:33 irvin calicut
 
216 Common Redpoll 2 06:33 eero salo-oja
 
Norrbottens län [SE-25], Sweden
217 Ruddy Shelduck 20 06:30 Thibaut RIVIERE N
 
218 Garganey 3 06:30 Ali Atahan
 
219 Eurasian Wigeon 13 06:30 Fraser Simpson
 
220 Black Francolin 1 06:30 Bedirhan Küpeli
 
221 Stock Dove 1 06:30 Fraser Simpson
 
222 Pied Avocet 8 06:30 Fraser Simpson
 
223 Black-bellied Plover 6 06:30 David Kotter
 
224 Greater Sand-Plover 10 06:30 David Kotter
 
225 Ruddy Turnstone 10 06:30 David Kotter
 
226 Temminck's Stint 7 06:30 David Kotter
 
227 Sanderling 15 06:30 David Kotter
 
228 Common Sandpiper 1 06:30 ‪Dan Sharon‬‏
 
229 Little Gull 2 06:30 Thibaut RIVIERE N
 
230 Mew Gull 3 06:30 Fraser Simpson
 
231 Great Black-backed Gull X 06:30 Fraser Simpson
 
232 Black Tern 2 06:30 Fraser Simpson
 
233 White-winged Tern 1 06:30 Ali Atahan
 
234 Common Tern 5 06:30 Fraser Simpson
 
235 Arctic Tern 46 06:30 Fraser Simpson N
 
236 Great White Pelican 50 06:30 David Kotter
 
237 Great Bittern 1 06:30 Thibaut RIVIERE
 
238 Osprey 2 06:30 Thibaut RIVIERE N
 
239 Cinereous Vulture 2 06:30 Thibaut RIVIERE
 
240 Hen Harrier 4 06:30 Thibaut RIVIERE N
 
241 White-tailed Eagle 2 06:30 Thibaut RIVIERE
 
242 Peregrine Falcon 1 06:30 Thibaut RIVIERE N
 
243 Oriental Skylark 1 06:30 Thibaut RIVIERE N
 
244 Zitting Cisticola 2 06:30 Ali Atahan
 
245 Eastern Olivaceous Warbler 1 06:30 Bedirhan Küpeli
 
246 Moustached Warbler 2 06:30 Thibaut RIVIERE
 
247 Clamorous Reed Warbler 3 06:30 David Kotter
 
248 Vinous-breasted Starling 40 06:30 David Kotter
 
249 Tawny Pipit 22 06:30 Thibaut RIVIERE N
 
250 Tree Pipit 1 06:30 Ali Atahan
 
Black-headed/Red-headed Bunting 1 06:30 Thibaut RIVIERE N
 
Graylag Goose (Domestic type) 2 06:27 Zheljko Stanimirovic N
 
Swan Goose (Domestic type) 1 06:27 Zheljko Stanimirovic N
 
251 Caspian Gull 2 06:27 Zheljko Stanimirovic N
 
Yellow-legged/Caspian Gull 173 06:27 Zheljko Stanimirovic N
 
252 Pygmy Cormorant 108 06:27 Zheljko Stanimirovic N
 
253 Long-eared Owl 1 06:25 Libor Schröpfer
 
Plzenský kraj, Czech Republic
254 Eurasian Golden Oriole 1 06:25 yaara benda
 
HaDarom, Israel
255 Brown-necked Raven 2 06:25 yaara benda
 
HaDarom, Israel
256 Graylag Goose 80 06:15 Peter Kennerley
 
England, United Kingdom
257 Ring-necked Pheasant 1 06:15 Peter Kennerley
 
England, United Kingdom
258 Herring Gull 2 06:15 Peter Kennerley
 
England, United Kingdom
259 Yellow-browed Warbler 1 06:15 Peter Kennerley N
 
England, United Kingdom
260 Meadow Pipit 15 06:15 Peter Kennerley N
 
England, United Kingdom
261 Rock Pipit 4 06:15 Peter Kennerley N
 
England, United Kingdom
262 Carrion Crow 1 06:11 Antonio Rodriguez Arduengo
 
Asturias, Principado de, Spain
263 Sociable Lapwing 1 06:01 Mike Pope N
 
264 Collared Pratincole 6 06:01 Mike Pope
 
265 Squacco Heron 1 06:01 Mike Pope
 
266 Black-winged Kite 1 06:01 Mike Pope
 
267 Greater Spotted Eagle 2 06:01 Mike Pope N
 
268 Pallid Harrier 2 06:01 Mike Pope
 
269 Montagu's Harrier 1 06:01 Mike Pope
 
270 Blue-cheeked Bee-eater 60 06:01 Mike Pope
 
271 Indian Roller 2 06:01 Mike Pope
 
272 Isabelline Shrike 3 06:01 Mike Pope
 
Red-tailed/Isabelline Shrike 1 06:01 Mike Pope
 
273 Black-crowned Sparrow-Lark 7 06:01 Mike Pope
 
274 Greater Short-toed Lark 1 06:01 Mike Pope
 
275 Marsh Warbler 2 06:01 Mike Pope N
 
276 White-eared Bulbul 4 06:01 Mike Pope
 
277 Desert Wheatear 1 06:01 Mike Pope
 
278 Pied Wheatear 1 06:01 Mike Pope
 
279 Pink-footed Goose 30 06:00 Elliot Montieth
 
England, United Kingdom
280 Barnacle Goose 400 06:00 Elliot Montieth
 
England, United Kingdom
281 Whooper Swan 1 06:00 Elliot Montieth
 
England, United Kingdom
282 Northern Shoveler 2 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
283 Gadwall 2 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
284 Green-winged Teal 8 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
285 Red-crested Pochard 3 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
286 Ferruginous Duck 2 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
287 Great Crested Grebe 2 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
288 Eared Grebe 1 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
swamphen sp. 1 06:00 Melisa Bal
 
Samsun, Turkey
289 Common Crane 84 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
290 European Golden-Plover 6 06:00 Elliot Montieth
 
England, United Kingdom
291 Northern Lapwing 30 06:00 Elliot Montieth
 
England, United Kingdom
292 Eurasian Curlew 1 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
293 Black-tailed Godwit 38 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
294 Green Sandpiper 6 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
295 Spotted Redshank 2 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
296 Wood Sandpiper 1 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
297 Armenian Gull 3 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
298 Caspian Tern 1 06:00 אושרי נעים
 
299 Sandwich Tern 2 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
300 Black Stork 7 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
301 Striated Heron 1 06:00 אושרי נעים
 
302 Black-crowned Night-Heron 3 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
303 Imperial Eagle 1 06:00 Matej Zámečník
 
304 Northern Goshawk 1 06:00 Uku Paal N
 
Plav, Montenegro
305 Gray-headed Woodpecker 1 06:00 Matej Zámečník
 
306 Eurasian Green Woodpecker 1 06:00 Uku Paal
 
Plav, Montenegro
307 Black Woodpecker 2 06:00 Uku Paal
 
Plav, Montenegro
308 Lesser Gray Shrike 1 06:00 Kylynn Clare
 
309 Marsh Tit 1 06:00 Matej Zámečník
 
310 Eurasian Blue Tit 47 06:00 Matej Zámečník
 
311 Eurasian Penduline-Tit 3 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
312 Sedge Warbler 1 06:00 Matej Zámečník
 
313 Goldcrest 1 06:00 Matej Zámečník
 
314 Eurasian Treecreeper 1 06:00 Uku Paal
 
Plav, Montenegro
315 Eurasian Wren 2 06:00 Matej Zámečník P
 
316 Song Thrush 3 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
317 Fieldfare 7 06:00 Elliot Montieth
 
England, United Kingdom
318 Red-breasted Flycatcher 5 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
319 Spanish Sparrow 5 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
320 Eurasian Tree Sparrow 2 06:00 Matej Zámečník P
 
321 Brambling 2 06:00 Matej Zámečník
 
322 Hawfinch 2 06:00 Matej Zámečník P
 
323 Eurasian Siskin 3 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
324 Yellowhammer 4 06:00 Matej Zámečník P
 
325 Reed Bunting 4 06:00 Zehra Torun
 
Samsun, Turkey
326 Eurasian Pygmy-Owl 1 05:55 eero salo-oja P
 
Norrbottens län [SE-25], Sweden
327 Boreal Owl 2 05:55 eero salo-oja
 
Lapland, Finland
328 Greater Flamingo 80 05:45 Shachar Shalev
 
329 European Turtle-Dove 1 05:45 Shachar Shalev
 
330 Namaqua Dove 2 05:45 Shachar Shalev
 
331 Eurasian Nightjar 1 05:45 Shachar Shalev
 
332 Common Swift 1 05:45 Shachar Shalev
 
333 Water Rail 2 05:45 Shachar Shalev
 
334 Little Crake 3 05:45 Shachar Shalev
 
335 Black-winged Stilt 30 05:45 Shachar Shalev
 
336 Kentish Plover 4 05:45 Shachar Shalev
 
337 Common Ringed Plover 70 05:45 Shachar Shalev
 
338 Ruff 20 05:45 Shachar Shalev
 
339 Curlew Sandpiper 1 05:45 Shachar Shalev
 
340 Dunlin 50 05:45 Shachar Shalev
 
341 Little Stint 350 05:45 Shachar Shalev
 
342 Common Snipe 1 05:45 Shachar Shalev
 
343 Common Greenshank 6 05:45 Shachar Shalev
 
344 Marsh Sandpiper 7 05:45 Shachar Shalev
 
345 Common Redshank 25 05:45 Shachar Shalev
 
346 Slender-billed Gull 7 05:45 Shachar Shalev
 
347 Whiskered Tern 1 05:45 Shachar Shalev
 
348 White Stork 1 05:45 Shachar Shalev
 
349 Little Bittern 6 05:45 Shachar Shalev
 
350 Purple Heron 1 05:45 Shachar Shalev
 
351 Great Egret 5 05:45 Shachar Shalev
 
352 Glossy Ibis 3 05:45 Shachar Shalev
 
353 Eurasian Spoonbill 1 05:45 Shachar Shalev
 
354 European Honey-buzzard 2 05:45 Shachar Shalev
 
355 Oriental Honey-buzzard 1 05:45 Shachar Shalev N
 
356 Short-toed Snake-Eagle 1 05:45 Shachar Shalev
 
357 Lesser Spotted Eagle 1 05:45 Shachar Shalev
 
358 Booted Eagle 2 05:45 Shachar Shalev
 
359 Steppe Eagle 1 05:45 Shachar Shalev
 
360 Eurasian Marsh-Harrier 4 05:45 Shachar Shalev
 
361 Levant Sparrowhawk 1 05:45 Shachar Shalev
 
362 Black Kite 20 05:45 Shachar Shalev
 
363 Eurasian Scops-Owl 1 05:45 Shachar Shalev
 
364 Green Bee-eater 12 05:45 Shachar Shalev
 
365 Great Gray Shrike 1 05:45 Shachar Shalev
 
366 Woodchat Shrike 1 05:45 Shachar Shalev
 
367 House Crow 15 05:45 Shachar Shalev
 
368 Eurasian Reed Warbler 15 05:45 Shachar Shalev
 
369 Savi's Warbler 3 05:45 Shachar Shalev
 
370 Bank Swallow 60 05:45 Shachar Shalev
 
371 Rock Martin 1 05:45 Shachar Shalev
 
372 Barn Swallow 15 05:45 Shachar Shalev
 
373 Red-rumped Swallow 60 05:45 Shachar Shalev
 
374 Garden Warbler 4 05:45 Shachar Shalev
 
375 Greater Whitethroat 1 05:45 Shachar Shalev
 
376 Arabian Babbler 5 05:45 Shachar Shalev
 
377 Isabelline Wheatear 2 05:45 Shachar Shalev
 
378 Black-eared Wheatear 1 05:45 Shachar Shalev
 
379 Blackstart 6 05:45 Shachar Shalev
 
380 Indian Silverbill 3 05:45 Shachar Shalev
 
381 Western Yellow Wagtail 30 05:45 Shachar Shalev
 
382 Citrine Wagtail 1 05:45 Shachar Shalev
 
383 Red-throated Pipit 1 05:45 Shachar Shalev
 
384 Common Rosefinch 2 05:45 Shachar Shalev N
 
385 Chukar 3 05:40 Berkan Demir
 
386 Gray Partridge 12 05:40 Berkan Demir
 
387 Laughing Dove 1 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
388 Bearded Vulture 2 05:40 Berkan Demir
 
389 Long-legged Buzzard 2 05:40 Berkan Demir
 
390 White-throated Kingfisher 2 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
391 Lesser Kestrel 1 05:40 Berkan Demir
 
392 Eurasian Hobby 1 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
393 Rose-ringed Parakeet 1 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
394 Red-backed Shrike 4 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
395 Masked Shrike 2 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
396 Calandra Lark 1 05:40 Berkan Demir
 
397 Eurasian Skylark 7 05:40 Berkan Demir
 
398 Crested Lark 4 05:40 Berkan Demir
 
399 Graceful Prinia 2 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
400 Great Reed Warbler 1 05:40 oren baum N
 
Yerushalayim, Israel
401 White-spectacled Bulbul 25 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
402 Lesser Whitethroat 6 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
403 Western Rock Nuthatch 18 05:40 Berkan Demir
 
404 Eastern Rock Nuthatch 1 05:40 Berkan Demir
 
405 Common Myna 1 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
406 Thrush Nightingale 1 05:40 oren baum N
 
Yerushalayim, Israel
407 Bluethroat 2 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
408 Common Redstart 10 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
409 Black Redstart 36 05:40 Berkan Demir
 
410 Whinchat 2 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
411 European Stonechat 1 05:40 Berkan Demir
 
412 Northern Wheatear 8 05:40 Berkan Demir
 
413 Palestine Sunbird 3 05:40 oren baum
 
Yerushalayim, Israel
414 Alpine Accentor 2 05:40 Berkan Demir
 
415 Rock Sparrow 3 05:40 Berkan Demir
 
416 White-winged Snowfinch 1 05:40 Berkan Demir
 
417 Twite 19 05:40 Berkan Demir
 
418 Eurasian Linnet 57 05:40 Berkan Demir
 
419 Fire-fronted Serin 13 05:40 Berkan Demir
 
420 Ortolan Bunting 2 05:40 Berkan Demir
 
421 Leach's Storm-Petrel 1 05:30 Liam Andrews
 
Mallard (Domestic type) 20 05:00 Simeon Gigov
 
Montana, Bulgaria
422 Northern Pintail 1 05:00 Paolo Ravasi P
 
423 Eurasian Coot X 05:00 Paolo Ravasi P
 
shorebird sp. 10 05:00 Simeon Gigov
 
Montana, Bulgaria
424 Yellow-legged Gull 20 05:00 Simeon Gigov
 
Montana, Bulgaria
425 Little Owl 1 05:00 Simeon Gigov
 
Montana, Bulgaria
426 Syrian Woodpecker 1 05:00 Simeon Gigov
 
Montana, Bulgaria
427 Rook 20 05:00 Simeon Gigov
 
Montana, Bulgaria
428 Hooded Crow 3 05:00 Simeon Gigov
 
Montana, Bulgaria
429 European Starling 50 05:00 Simeon Gigov
 
Montana, Bulgaria
430 European Greenfinch 1 05:00 Simeon Gigov
 
Montana, Bulgaria
431 Black-headed Gull 58 04:09 Sigurdur Petursson
 
Region Hovedstaden, Denmark
432 European Shag 1 04:05 Juan Carlos Bellido Campano
 
433 Common Buzzard 1 04:05 Juan Carlos Bellido Campano
 
434 Little Grebe 1 04:00 David Raved
 
HaMerkaz, Israel
435 Eurasian Moorhen 2 04:00 David Raved
 
HaMerkaz, Israel
436 Spur-winged Lapwing 2 04:00 David Raved
 
HaMerkaz, Israel
437 Great Cormorant 1 04:00 David Raved
 
HaMerkaz, Israel
438 Cattle Egret 1 04:00 David Raved
 
HaMerkaz, Israel
439 Pied Kingfisher 1 04:00 David Raved
 
HaMerkaz, Israel
440 Alpine Swift 6 03:42 Aris Vouros
 
Attica, Greece
441 Sardinian Warbler 1 03:42 Aris Vouros
 
Attica, Greece
442 Lesser Black-backed Gull 10 02:30 Roger Guénette
 
Andalucía, Spain
443 Monk Parakeet 20 02:30 Roger Guénette