AudioDateDownLeftRightUpIconClosefacebookReportGallerySettingsGiftLanguageGridLanguage iconListMapMenunoAudionoPhotoPhotoPlayPlusSearchStartwitterUserVideo

Australia Change Location

Artboard

Recent Visits

Checklists submitted within the last hour are not shown.
Observer Date Species
Dylan Burford 23:24 1
Owen Lishmund 22:47 1
Deb Merton 22:31 1
David Tytherleigh 21:57 1
Terence Alexander 21:37 2
Michael Daley 21:37 2
Malcolm Graham 21:37 2
Steven Pratt 21:37 2
Ann Hewson 21:13 1
Damian Kelly 21:05 1
More Recent Visits...

Top eBirders

Updated ~1 day(s) ago.
1 Terence Alexander
172
1 Steven Pratt
172
1 Michael Daley
172
1 Malcolm Graham
172
5 Craig Morley
110
5 Jeff Dagg
110
7 David Tytherleigh
108
8 Jason Dain
101
9 Melbourne Birding Tours
100
10 Darryl Eggins
99
Top 100 eBirders...

Top States/Provinces

Updated ~1 day(s) ago.
1 Queensland
338
2 New South Wales
259
3 Victoria
231
4 Northern Territory
192
5 Western Australia
182
6 South Australia
150
7 Australian Capital Territory
113
8 Tasmania
93
All States/Provinces...

496 Species 1272 Checklists

Updated ~1 day(s) ago.
Species Name Count Date By
1 Red Knot 400 16:28 Andrew Robinson
 
2 Australasian Gannet 300 06:30 michael ronan
 
sydney harbour national park north head., Manly, New South Wales
3 Pink-eared Duck 275 06:10 A Smith N
 
4 Australian Shoveler 198 06:10 A Smith N
 
5 Sulphur-crested Cockatoo 150 05:56 Brad Woodworth N
 
6 Great Knot 95 08:35 Hilary Thompson
 
Lee Point/Buffalo Creek, Darwin, Northern Territory
Northern/Southern Giant-Petrel 86 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
7 Red-necked Avocet 80 06:56 Tim Norris
 
8 Hoary-headed Grebe 68 06:10 A Smith
 
9 Magpie Goose 60 06:10 Ed Pierce N
 
10 Scaly-breasted Munia 60 05:30 jannette and peter manins
 
Graylag Goose (Domestic type) 55 07:24 Alan Coates
 
teal sp. 50 13:17 paul schillier
 
AU-VIC-3241 (-38.1908,143.8661), Surf Coast, Victoria
11 Metallic Starling 50 05:30 jannette and peter manins
 
12 Chestnut-crowned Babbler 33 06:55 Rae Clark
 
13 Australian Shelduck 30 06:38 paul schillier
 
14 Topknot Pigeon 30 06:15 Matteo Grilli
 
15 Australian Swiftlet 30 09:35 Helen Larson
 
Tinaburra, by Lake Tinaroo, Tablelands, Queensland
16 Carnaby's Black-Cockatoo 30 07:15 Peter Lowe
 
17 Long-billed Corella 30 07:20 Ron Sawyer
 
18 Laughing Dove 25 06:45 Leslie George
 
Bibbawarra Bore, Carnarvon, Western Australia
19 Red-necked Stint 25 05:31 Terence Alexander
 
20 Black-browed Albatross 25 06:30 michael ronan
 
sydney harbour national park north head., Manly, New South Wales
21 Hardhead 24 05:56 Brad Woodworth
 
22 Superb Parrot 22 07:00 Ian McMahon N
 
Jamison, Australian Capital Territory
23 Swift Parrot 22 06:45 Liam Murphy
 
24 Regent Parrot 21 14:12 Barry Deacon
 
25 Rainbow Lorikeet 20 05:31 Terence Alexander
 
26 Spiny-cheeked Honeyeater 20 07:00 William Cormack
 
Bannisters cnr Schaber & Col Rose, Alice Springs, Northern Territory
27 Australian Yellow White-eye 20 07:00 Nigel Jackett
 
28 White-headed Petrel 19 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
grebe sp. 17 08:07 Trevor Caldwell N
 
AU-SA-Gurra Gurra-Lyrup Forest - -34.2674x140.6316, Renmark Paringa, South Australia
29 Cape Petrel 17 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
30 White-fronted Chat 17 06:56 Tim Norris
 
31 Gray Petrel 16 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
32 Glossy Ibis 16 06:37 Michael Kearns
 
33 Banded Stilt 15 07:50 Michael Fuhrer P
 
34 Double-banded Plover 15 05:31 Terence Alexander
 
35 Pink Cockatoo 15 06:55 Rae Clark
 
36 Magpie-lark 15 05:30 jannette and peter manins N
 
37 Chestnut-breasted Munia 15 06:00 Mat Gilfedder N
 
38 Macquarie Shag 14 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
39 Australian Ringneck 14 06:55 Rae Clark
 
40 White-browed Babbler 14 06:37 Richard and Margaret Alcorn
 
41 White-winged Chough 14 06:30 Owen Lishmund
 
42 Black-throated Finch 14 07:30 Kath Shurcliff N
 
43 Greater Bluebonnet 13 06:55 Rae Clark
 
44 Strong-billed Honeyeater 13 07:21 Robert Hamilton
 
Margate,Tabors and Old Bernies Roads, Kingborough, Tasmania
duck sp. 12 07:00 Lewis Rich N
 
centennial park, Sidney Aust., Randwick, New South Wales
45 Forest Kingfisher 12 06:10 Ed Pierce
 
46 Hooded Parrot 12 09:22 Magen Pettit P
 
47 Black-faced Woodswallow 12 06:55 Rae Clark
 
48 Apostlebird 12 06:00 Jarmo Jalava
 
49 Double-barred Finch 12 06:00 Mat Gilfedder
 
50 Southern Emuwren 11 06:37 Michael Kearns
 
51 Antarctic Tern 10 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
52 Mulga Parrot 10 06:55 Rae Clark
 
53 Musk Lorikeet 10 06:37 Richard and Margaret Alcorn
 
54 Scaly-breasted Lorikeet 10 05:47 Mat Gilfedder
 
55 Graceful Honeyeater 10 07:15 Keith & Lindsay Fisher
 
Salisbury Drive and Gadd Close 1.3km, Julatten, Tablelands, Queensland
56 Crimson Chat 10 06:55 Rae Clark
 
57 Brown-headed Honeyeater 10 06:37 Richard and Margaret Alcorn
 
58 Gray Whistler 10 07:05 Hilary Thompson
 
Casuarina coastal reserve - central site, Darwin, Northern Territory
59 Fairy Martin 10 06:00 Mat Gilfedder
 
60 Silver-eye 10 05:45 Dwaine Laxdal N
 
Ellenborough, Port Macquarie-Hastings, New South Wales
61 Eurasian Tree Sparrow 10 09:51 Craig Morley
 
passerine sp. 10 13:00 Joan Zealey N
 
Lang Street, Wollongong, New South Wales
62 Pied Stilt 9 05:56 Jack Whiting
 
63 Banded Lapwing 9 06:55 Rae Clark
 
64 Greater Sand-Plover 9 08:35 Hilary Thompson
 
Lee Point/Buffalo Creek, Darwin, Northern Territory
65 Australian Pelican 9 05:31 Terence Alexander P
 
66 Maned Duck 8 06:00 Mat Gilfedder
 
67 Rock Pigeon 8 05:31 Terence Alexander
 
68 Common Bronzewing 8 06:00 Darryl Smedley
 
69 Little Tern 8 08:35 Hilary Thompson
 
Lee Point/Buffalo Creek, Darwin, Northern Territory
70 Red-tailed Black-Cockatoo 8 06:10 Ed Pierce
 
71 Dusky Grasswren 8 08:30 Peter Valentine N
 
72 Buff-rumped Thornbill 8 06:00 Jarmo Jalava
 
Helmeted Guineafowl (Domestic type) 7 10:38 Sasha Mackay
 
Delaneys Creek, Moreton Bay, Queensland
73 Australian Bustard 7 06:10 Ed Pierce
 
74 Sharp-tailed Sandpiper 7 06:56 Tim Norris
 
75 Light-mantled Albatross 7 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
76 Southern Giant-Petrel 7 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
77 Green Rosella 7 07:15 Bill Graham
 
78 Yellow-throated Miner 7 06:55 Rae Clark
 
79 Macleay's Honeyeater 7 07:15 Keith & Lindsay Fisher
 
Salisbury Drive and Gadd Close 1.3km, Julatten, Tablelands, Queensland
80 Crimson Finch 7 06:10 Ed Pierce
 
81 Plumed Whistling-Duck 6 07:30 Kath Shurcliff
 
82 Black Swan 6 06:10 A Smith
 
83 Little Black Cormorant 6 06:00 Mat Gilfedder
 
84 Straw-necked Ibis 6 06:00 Mat Gilfedder
 
85 Black Kite 6 06:10 Ed Pierce
 
86 Rock Parrot 6 16:30 Peter Tierney N
 
87 Variegated Fairywren 6 06:15 Matteo Grilli
 
88 Yellow-throated Honeyeater 6 07:21 Robert Hamilton
 
Margate,Tabors and Old Bernies Roads, Kingborough, Tasmania
89 White-naped Honeyeater 6 06:21 Chris Attewell
 
Tristanial Creek Track, Amamoor, Gympie, Queensland
90 Gray-crowned Babbler 6 06:05 Nigel Jackett
 
91 Little Woodswallow 6 07:30 Kath Shurcliff
 
92 Willie-wagtail 6 05:30 jannette and peter manins
 
93 Welcome Swallow 6 05:30 jannette and peter manins
 
94 Mallard 5 09:28 Paul Coddington
 
African Collared-Dove (Domestic type or Ringed Turtle-Dove) 5 12:43 Ron Steicke
 
95 Spotted Dove 5 05:51 Jan and Larry Martin
 
My Home, Gold Coast, Queensland
96 Bar-shouldered Dove 5 06:00 Mat Gilfedder
 
97 Tasmanian Nativehen 5 07:15 Bill Graham
 
98 Australasian Swamphen 5 05:56 Brad Woodworth
 
99 Curlew Sandpiper 5 06:56 Tim Norris
 
100 Black-faced Cormorant 5 12:10 Chris Gibbs
 
101 Budgerigar 5 06:05 Nigel Jackett
 
102 Varied Lorikeet 5 17:03 Erin Britton
 
103 White-winged Fairywren 5 09:05 Leslie George
 
Miaboolya, Carnarvon, Western Australia
104 White-fronted Honeyeater 5 14:18 Richard and Margaret Alcorn P
 
105 Singing Honeyeater 5 06:00 Chris Young
 
106 Bar-breasted Honeyeater 5 10:30 Greg McKay P
 
Bell Gorge Rd W.A, Derby-West Kimberley, Western Australia
107 Red-browed Pardalote 5 07:30 Kath Shurcliff
 
108 Weebill 5 06:00 Jarmo Jalava
 
109 White-breasted Whistler 5 07:00 Nigel Jackett
 
crow/raven sp. 5 09:35 Sam Greeves
 
110 Red-capped Robin 5 06:45 Leslie George P
 
Bibbawarra Bore, Carnarvon, Western Australia
111 Tree Martin 5 06:00 Mat Gilfedder
 
swallow sp. 5 11:00 Leigh Wilson
 
112 Green Pygmy-Goose 4 06:45 John Francis
 
Tyto Wetlands, Hinchinbrook, Queensland
113 Gray Teal 4 06:00 Mat Gilfedder
 
114 Brown Quail 4 06:00 Mat Gilfedder
 
115 Great Crested Grebe 4 06:25 Rod Gardner
 
116 Spinifex Pigeon 4 08:30 Peter Valentine
 
117 White-quilled Rock-Pigeon 4 17:24 Magen Pettit P
 
nightjar sp. 4 06:00 Hedley & Irena Earl N
 
Nourlangie access road, Kakadu NP, West Arnhem, Northern Territory
118 Dusky Moorhen 4 05:56 Brad Woodworth
 
119 Black-bellied Plover 4 08:35 Hilary Thompson
 
Lee Point/Buffalo Creek, Darwin, Northern Territory
120 Hooded Plover 4 07:15 Bill Graham
 
121 Black-fronted Dotterel 4 06:00 Mat Gilfedder
 
122 Australian Fairy Tern 4 09:26 Steve Davidson
 
123 Great Crested Tern 4 05:31 Terence Alexander
 
124 Soft-plumaged Petrel 4 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
125 Pacific Heron 4 06:10 Ed Pierce
 
126 Striated Heron 4 05:31 Terence Alexander
 
127 Galah 4 05:56 Jack Whiting
 
128 Turquoise Parrot 4 13:55 Mal & Gail Highgate Hill
 
Burbie Canyon Carpark, John Renshaw Parkway, Warrumbungle, New South Wales, AU (-31.278, 148.972), Coonamble, New South Wales
129 Pale-headed Rosella 4 06:01 Gary Crouch
 
Home -27.934110, 153.365186, Gold Coast, Queensland
130 Little Lorikeet 4 05:45 Marie Tarrant
 
parrot sp. 4 17:04 Nancy Reilly
 
131 Red-browed Treecreeper 4 09:30 Greg & Jeanette Licence P
 
132 Purple-backed Fairywren 4 07:00 Vince Bugeja
 
133 Lovely Fairywren 4 11:21 Jun MATSUI
 
Timberlea Drive, Bentley Park, Private property (restricted access), Cairns, Queensland
134 Yellow-spotted Honeyeater 4 07:15 Keith & Lindsay Fisher
 
Salisbury Drive and Gadd Close 1.3km, Julatten, Tablelands, Queensland
135 Rufous-banded Honeyeater 4 06:55 Dr Colin Trainor
 
Sth Allig Plot. Arnhem Highway, Kakadu, Northern Territory, AU (-12.682, 132.471), West Arnhem, Northern Territory
136 White-throated Honeyeater 4 05:45 Marie Tarrant
 
137 Little Friarbird 4 05:45 Marie Tarrant
 
138 Forty-spotted Pardalote 4 07:30 Richard Arnold P
 
139 Barred Cuckooshrike 4 08:10 Keith & Lindsay Fisher
 
140 White-bellied Cuckooshrike 4 06:10 Ed Pierce
 
141 Varied Triller 4 06:10 Ed Pierce
 
142 Mangrove Fantail 4 07:00 Nigel Jackett
 
143 Australian Raven 4 06:00 Jarmo Jalava
 
144 Eastern Yellow Robin 4 05:45 Dwaine Laxdal
 
Ellenborough, Port Macquarie-Hastings, New South Wales
145 Olive-backed Sunbird 4 06:10 Ed Pierce
 
146 Zebra Finch 4 06:05 Nigel Jackett
 
147 Long-tailed Finch 4 17:00 Magen Pettit
 
Keep River Access, Baines NT, Victoria-Daly, Northern Territory
148 Emu 3 06:55 Rae Clark
 
Domestic goose sp. (Domestic type) 3 07:20 Ron Sawyer
 
149 Freckled Duck 3 06:56 Tim Norris
 
150 Cotton Pygmy-Goose 3 07:22 Mary Clarke
 
Mallard x Pacific Black Duck (hybrid) 3 09:49 Ron Steicke
 
Jamestown, South Australia, AU (-33.206, 138.604), Northern Areas, South Australia
151 Australasian Grebe 3 05:56 Brad Woodworth
 
152 Crested Pigeon 3 05:56 Jack Whiting
 
153 Spotted Nightjar 3 06:00 Hedley & Irena Earl
 
Nourlangie access road, Kakadu NP, West Arnhem, Northern Territory
154 Australian Crake 3 06:37 Michael Kearns N
 
155 Pied Oystercatcher 3 05:31 Terence Alexander P
 
156 Lesser Sand-Plover 3 05:31 Terence Alexander
 
157 Whimbrel 3 05:31 Terence Alexander
 
158 Silver Gull 3 05:31 Terence Alexander P
 
159 Australasian Darter 3 06:00 Mat Gilfedder
 
160 Little Pied Cormorant 3 05:31 Terence Alexander
 
161 White-faced Heron 3 05:31 Terence Alexander
 
162 Cattle Egret 3 06:00 Mat Gilfedder
 
163 Rufous Night-Heron 3 05:31 Terence Alexander
 
164 Rainbow Bee-eater 3 05:56 Brad Woodworth
 
165 Brown Falcon 3 06:37 Michael Kearns
 
166 Red-winged Parrot 3 06:55 Rae Clark
 
167 Double-eyed Fig-Parrot 3 11:21 Jun MATSUI
 
Timberlea Drive, Bentley Park, Private property (restricted access), Cairns, Queensland
168 Regent Bowerbird 3 06:15 Stuart Nicholson
 
Bexhill, Lismore, New South Wales
169 Great Bowerbird 3 06:05 Nigel Jackett
 
170 Red-backed Fairywren 3 06:00 Mat Gilfedder
 
171 Noisy Miner 3 05:31 Terence Alexander
 
172 Chestnut-rumped Heathwren 3 08:50 John Newman N
 
173 Rufous Whistler 3 06:00 Mat Gilfedder
 
174 Northern Fantail 3 06:55 Dr Colin Trainor
 
Sth Allig Plot. Arnhem Highway, Kakadu, Northern Territory, AU (-12.682, 132.471), West Arnhem, Northern Territory
175 Leaden Flycatcher 3 06:10 Ed Pierce
 
176 Torresian Crow 3 05:31 Terence Alexander
 
177 Lemon-bellied Flycatcher 3 07:05 Hilary Thompson
 
Casuarina coastal reserve - central site, Darwin, Northern Territory
178 Buff-sided Robin 3 15:38 Erin Britton
 
179 Eurasian Skylark 3 06:56 Tim Norris
 
180 Red-whiskered Bulbul 3 06:15 Will Schofield
 
181 Tawny Grassbird 3 06:00 Mat Gilfedder
 
182 Golden-headed Cisticola 3 06:00 Mat Gilfedder
 
183 Painted Firetail 3 14:45 Barbara Gilfedder
 
184 Masked Finch 3 17:00 Magen Pettit
 
Keep River Access, Baines NT, Victoria-Daly, Northern Territory
185 Cape Barren Goose 2 07:50 Michael Fuhrer
 
Muscovy Duck (Domestic type) 2 09:28 Paul Coddington
 
Mallard (Domestic type) 2 07:21 John Wombey
 
186 Chestnut Teal 2 06:01 Gary Crouch
 
Home -27.934110, 153.365186, Gold Coast, Queensland
187 Blue-billed Duck 2 07:24 Peter Bennet
 
188 Stubble Quail 2 16:16 Chris Shaw
 
189 Squatter Pigeon 2 07:30 Kath Shurcliff
 
190 Partridge Pigeon 2 06:00 Hedley & Irena Earl
 
Nourlangie access road, Kakadu NP, West Arnhem, Northern Territory
191 Black-banded Fruit-Dove 2 06:45 Hedley & Irena Earl N
 
Nourlangie circuit walk, West Arnhem, Northern Territory
192 Pheasant Coucal 2 06:21 Chris Attewell
 
Tristanial Creek Track, Amamoor, Gympie, Queensland
193 Little Bronze-Cuckoo 2 07:05 Hilary Thompson
 
Casuarina coastal reserve - central site, Darwin, Northern Territory
194 Papuan Frogmouth 2 19:10 John Pearson
 
Poison Creek 1' cell, Cook, Queensland
195 Pacific Swift 2 07:10 John Rawsthorne
 
Jacksonia - home, Darwin, Northern Territory
196 Black-tailed Nativehen 2 08:27 Shelley Altman
 
197 Eurasian Coot 2 05:56 Brad Woodworth
 
198 Baillon's Crake 2 15:11 Craig Morley N
 
199 Spotless Crake 2 06:00 Mat Gilfedder A
 
200 Brolga 2 06:56 Tim Norris
 
201 Pacific Golden-Plover 2 07:24 Brian and Meg Johnson
 
91 Esplanade, Godwin Beach, Queensland, AU (-27.086, 153.114), Moreton Bay, Queensland
202 Masked Lapwing 2 03:20 Chris Attewell
 
Lowe Road, Bollier AU-QLD (-26.4429,152.7323), Gympie, Queensland
203 Red-capped Plover 2 06:46 Terence Alexander
 
204 Comb-crested Jacana 2 05:56 Brad Woodworth
 
205 Far Eastern Curlew 2 06:30 michael ronan
 
sydney harbour national park north head., Manly, New South Wales
206 Bar-tailed Godwit 2 05:30 jannette and peter manins N
 
207 Little Buttonquail 2 07:30 Kath Shurcliff
 
208 Gull-billed Tern 2 05:31 Terence Alexander
 
209 Gray-headed Albatross 2 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
shearwater sp. 2 06:45 Jeff Dagg
 
210 Black-necked Stork 2 06:37 Michael Kearns
 
211 Pacific Reef-Heron 2 08:35 Hilary Thompson N
 
Lee Point/Buffalo Creek, Darwin, Northern Territory
212 Osprey 2 05:31 Terence Alexander
 
213 Pacific Baza 2 06:45 John Francis P
 
Tyto Wetlands, Hinchinbrook, Queensland
214 Swamp Harrier 2 06:10 Ed Pierce
 
215 Brown Goshawk 2 06:00 Mat Gilfedder N
 
216 Brahminy Kite 2 05:31 Terence Alexander P
 
217 White-bellied Sea-Eagle 2 06:05 Nigel Jackett
 
218 Barking Owl 2 06:12 Erin Britton
 
15-21 Dakota Street, Katherine, Northern Territory, AU (-14.454, 132.27), Katherine, Northern Territory
219 Azure Kingfisher 2 06:34 Scott Hetherington
 
220 Red-backed Kingfisher 2 07:30 Kath Shurcliff
 
221 Dollarbird 2 09:00 John Graham P
 
AU-QLD- Jardine River to Cape York Tip, Northern Peninsula Area, Queensland
222 Australian Kestrel 2 06:10 Ed Pierce
 
223 Palm Cockatoo 2 09:00 John Graham P
 
AU-QLD- Jardine River to Cape York Tip, Northern Peninsula Area, Queensland
224 Gang-gang Cockatoo 2 07:00 Ian McMahon
 
Jamison, Australian Capital Territory
225 Little Corella 2 06:00 Mat Gilfedder
 
corella sp. 2 07:55 Chris Rehberg N
 
226 Cockatiel 2 07:00 Vince Bugeja
 
227 Australian King-Parrot 2 06:00 Darryl Smedley N
 
228 Bourke's Parrot 2 07:00 Len and Chris Ezzy
 
229 Blue-winged Parrot 2 06:56 Tim Norris
 
230 Orange-bellied Parrot 2
 
Location Obscured
231 Crimson Rosella 2 06:00 Darryl Smedley
 
232 Eastern Rosella 2 06:00 Darryl Smedley
 
233 Western Rosella 2 11:02 David Henderson
 
Victoria Dam, Kalamunda, Western Australia
234 Red-rumped Parrot 2 06:00 Darryl Smedley
 
235 Purple-crowned Lorikeet 2 08:45 Peter Tierney
 
236 Spotted Catbird 2 08:10 Keith & Lindsay Fisher N
 
237 Purple-crowned Fairywren 2 13:55 Erin Britton
 
238 Purple-gaped Honeyeater 2 14:18 Richard and Margaret Alcorn P
 
239 Varied Honeyeater 2 13:30 John Francis
 
240 Yellow-tinted Honeyeater 2 06:51 Erin Britton
 
Manbulloo, Northern Territory, AU (-14.714, 132.057), Katherine, Northern Territory
241 Brown-backed Honeyeater 2 06:10 Ed Pierce
 
242 Gray Honeyeater 2 13:40 Barbara Gilfedder N
 
243 Brown Honeyeater 2 05:56 Jack Whiting
 
244 New Holland Honeyeater 2 06:15 Will Schofield
 
245 Noisy Friarbird 2 05:45 Marie Tarrant
 
246 Rufous Bristlebird 2 06:45 Jeff Dagg
 
247 White-browed Scrubwren 2 06:00 Mat Gilfedder
 
248 Tasmanian Scrubwren 2 07:21 Robert Hamilton
 
Margate,Tabors and Old Bernies Roads, Kingborough, Tasmania
249 Atherton Scrubwren 2 08:05 Helen Larson
 
Allumbah Pocket, Yungaburra, Tablelands, Queensland
250 Striated Fieldwren 2 09:26 Steve Davidson
 
251 Tasmanian Thornbill 2 13:35 Robert Hamilton
 
252 Fairy Gerygone 2 07:12 Marleen Acton
 
253 Western Gerygone 2 06:45 Leslie George
 
Bibbawarra Bore, Carnarvon, Western Australia
254 Australian Logrunner 2 05:45 Dwaine Laxdal
 
Ellenborough, Port Macquarie-Hastings, New South Wales
255 Chestnut Quail-thrush 2 13:03 Carl Doubikin
 
256 White-breasted Woodswallow 2 05:30 jannette and peter manins
 
257 Masked Woodswallow 2 06:05 Nigel Jackett
 
258 Dusky Woodswallow 2 06:00 Darryl Smedley N
 
259 Black Butcherbird 2 07:15 Keith & Lindsay Fisher N
 
Salisbury Drive and Gadd Close 1.3km, Julatten, Tablelands, Queensland
260 Black-faced Cuckooshrike 2 05:56 Jack Whiting
 
261 Gilbert's Whistler 2 06:37 Richard and Margaret Alcorn
 
262 Australasian Figbird 2 05:31 Michael Daley
 
263 Spangled Drongo 2 05:56 Jack Whiting
 
264 Black-faced Monarch 2 08:13 Liam Manderson
 
265 Broad-billed Flycatcher 2 07:00 Nigel Jackett
 
266 Paperbark Flycatcher 2 07:17 Nigel Jackett
 
AU-WA-6725 (-17.9773,122.3642), Broome, Western Australia
267 Shining Flycatcher 2 07:05 Hilary Thompson
 
Casuarina coastal reserve - central site, Darwin, Northern Territory
crow sp. 2 09:30 Holger Woyt
 
raven sp. 2 07:40 Sheila Boyle
 
268 Jacky-winter 2 06:19 Darryl Eggins
 
269 Flame Robin 2 06:30 Owen Lishmund
 
270 Southern Scrub-Robin 2 15:50 Peter Tierney
 
Fairy/Tree Martin 2 06:15 Stuart Nicholson
 
Bexhill, Lismore, New South Wales
271 House Sparrow 2 06:47 John Wombey
 
Morell Close, Belconnen, Australian Capital Territory
272 Diamond Firetail 2 06:37 Richard and Margaret Alcorn
 
273 Red-browed Firetail 2 06:15 Stuart Nicholson
 
Bexhill, Lismore, New South Wales
274 Plum-headed Finch 2 07:00 Vince Bugeja
 
275 Pictorella Munia 2 07:30 Kath Shurcliff
 
276 Southern Cassowary 1 11:00 David Anderson N
 
277 Wandering Whistling-Duck 1 06:19 Darryl Eggins
 
278 Radjah Shelduck 1 15:17 John Pearson
 
279 Pacific Black Duck 1 04:33 Terence Alexander
 
280 Musk Duck 1 06:37 Michael Kearns N
 
281 Australian Brushturkey 1 05:45 Marie Tarrant
 
282 Orange-footed Scrubfowl 1 06:45 Hedley & Irena Earl
 
Nourlangie circuit walk, West Arnhem, Northern Territory
283 Indian Peafowl 1 06:45 John Francis
 
Tyto Wetlands, Hinchinbrook, Queensland
Indian Peafowl (Domestic type) 1 06:14 ZHANG Shen
 
284 White-headed Pigeon 1 05:45 Dwaine Laxdal
 
Ellenborough, Port Macquarie-Hastings, New South Wales
285 Brown Cuckoo-Dove 1 05:45 Marie Tarrant
 
286 Pacific Emerald Dove 1 06:15 Stuart Nicholson
 
Bexhill, Lismore, New South Wales
287 Wonga Pigeon 1 05:45 Dwaine Laxdal
 
Ellenborough, Port Macquarie-Hastings, New South Wales
288 Diamond Dove 1 06:00 Jarmo Jalava
 
289 Peaceful Dove 1 06:05 Nigel Jackett
 
290 Wompoo Fruit-Dove 1 06:21 Chris Attewell
 
Tristanial Creek Track, Amamoor, Gympie, Queensland
291 Rose-crowned Fruit-Dove 1 07:05 Hilary Thompson
 
Casuarina coastal reserve - central site, Darwin, Northern Territory
292 Torresian Imperial-Pigeon 1 07:05 Hilary Thompson
 
Casuarina coastal reserve - central site, Darwin, Northern Territory
293 Pacific Koel 1 08:50 Claire Anderson
 
294 Channel-billed Cuckoo 1 16:00 Jennifer Smith
 
Lawnton, Moreton Bay, Queensland
295 Black-eared Cuckoo 1 07:17 Nigel Jackett
 
AU-WA-6725 (-17.9773,122.3642), Broome, Western Australia
296 Shining Bronze-Cuckoo 1 06:15 Matteo Grilli
 
297 Pallid Cuckoo 1 07:00 Len and Chris Ezzy
 
298 Chestnut-breasted Cuckoo 1 07:15 Keith & Lindsay Fisher N
 
Salisbury Drive and Gadd Close 1.3km, Julatten, Tablelands, Queensland
299 Fan-tailed Cuckoo 1 04:10 Chris Attewell
 
Neilson / Sterling Rd, Kandanga Creek, Gympie, Queensland
300 Brush Cuckoo 1 06:15 Matteo Grilli N
 
301 Tawny Frogmouth 1 01:09 Tanya Hattingh
 
Campfires in the Heart, Ragonesi Road, Ross AU-NT (-23.7418,133.8809), Alice Springs, Northern Territory
302 White-throated Nightjar 1 16:53 Micha Jackson
 
303 Large-tailed Nightjar 1 18:25 John Pearson
 
17 Charles street, home garden, Cook, Queensland
304 Australian Owlet-nightjar 1 04:33 Terence Alexander P
 
305 Lewin's Rail 1 06:15 Matteo Grilli N
 
306 Buff-banded Rail 1 06:00 Mat Gilfedder
 
307 Rufous-tailed Bush-hen 1 07:15 Keith & Lindsay Fisher N
 
Salisbury Drive and Gadd Close 1.3km, Julatten, Tablelands, Queensland
308 Bush Thick-knee 1 04:42 Marie Tarrant N
 
309 Sooty Oystercatcher 1 07:15 Bill Graham
 
310 Red-kneed Dotterel 1 06:00 Mat Gilfedder
 
311 Black-tailed Godwit 1 08:35 Hilary Thompson
 
Lee Point/Buffalo Creek, Darwin, Northern Territory
312 Ruddy Turnstone 1 10:03 Ray Turnbull
 
313 Gray-tailed Tattler 1 05:31 Terence Alexander
 
314 Wandering Tattler 1 14:00 Steven McBride
 
315 Common Greenshank 1 07:00 Nigel Jackett
 
316 Painted Buttonquail 1 06:30 Marie Tarrant N
 
shorebird sp. 1 13:30 John Francis P
 
317 Parasitic Jaeger 1 12:58 Matt Pedersen N
 
318 Pacific Gull 1 06:56 Tim Norris
 
319 Kelp Gull 1 09:41 Mona Loofs-Samorzewski
 
320 Caspian Tern 1 05:31 Terence Alexander
 
321 White-winged Tern 1 12:58 Matt Pedersen
 
322 Whiskered Tern 1 06:10 Ed Pierce
 
323 Common Tern 1 09:26 Steve Davidson
 
324 Lesser Crested Tern 1 08:35 Hilary Thompson
 
Lee Point/Buffalo Creek, Darwin, Northern Territory
tern sp. 1 08:46 Jennifer Smith
 
penguin sp. 1 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
325 Wandering Albatross 1 06:30 michael ronan
 
sydney harbour national park north head., Manly, New South Wales
326 Blue Petrel 1 14:26 Jez Bird
 
Ham Shack (-54.499, 158.94), Australia
327 Brown Booby 1 13:30 Nigel Jackett
 
328 Great Cormorant 1 06:10 A Smith
 
329 Pied Cormorant 1 05:31 Terence Alexander
 
cormorant sp. 1 10:38 Sasha Mackay
 
Delaneys Creek, Moreton Bay, Queensland
330 Australasian Bittern 1 07:50 Michael Fuhrer P
 
331 Great Egret 1 05:31 Terence Alexander
 
332 Intermediate Egret 1 05:56 Jack Whiting
 
333 Little Egret 1 05:31 Terence Alexander
 
white egret sp. 1 07:51 Deb Merton
 
Pumicestone Channel, Toorbul AU-QLD (-27.0332,153.1009), Moreton Bay, Queensland
334 Australian Ibis 1 05:30 jannette and peter manins
 
335 Royal Spoonbill 1 05:31 Terence Alexander
 
336 Yellow-billed Spoonbill 1 06:40 Jan and Larry Martin
 
337 Black-shouldered Kite 1 06:00 Mat Gilfedder
 
338 Black-breasted Kite 1 07:00 Ashwin Rudder
 
339 Square-tailed Kite 1 08:27 Shelley Altman
 
340 Little Eagle 1 07:00 David Irving
 
341 Wedge-tailed Eagle 1 06:00 Darryl Smedley N
 
342 Spotted Harrier 1 06:56 Tim Norris
 
343 Gray Goshawk 1 06:00 Darryl Smedley N
 
344 Collared Sparrowhawk 1 08:16 Craig Morley
 
Accipiter sp. 1 12:00 Nyil Khwaja
 
AU-VIC-Toora North VIC 3962 (-38.6468,146.3248), South Gippsland, Victoria
345 Whistling Kite 1 06:01 Gary Crouch
 
Home -27.934110, 153.365186, Gold Coast, Queensland
hawk sp. 1 16:30 Paul Radley
 
346 Sooty Owl 1 04:30 Ákos Lumnitzer N
 
Blue Mountains National Park (Glenbrook area), Blue Mountains, New South Wales
347 Australian Masked-Owl 1 04:30 Ákos Lumnitzer N
 
Blue Mountains National Park (Glenbrook area), Blue Mountains, New South Wales
348 Barn Owl 1 03:20 Chris Attewell
 
Lowe Road, Bollier AU-QLD (-26.4429,152.7323), Gympie, Queensland
349 Rufous Owl 1 09:36 Laurie Ross | Tracks Birding & Photography Tours
 
350 Powerful Owl 1 04:33 Terence Alexander A
 
351 Southern Boobook 1 03:00 Chris Attewell
 
352 Laughing Kookaburra 1 04:56 Chris Attewell
 
Ward Road, Kandanga Creek, Gympie, Queensland
353 Blue-winged Kookaburra 1 06:45 Hedley & Irena Earl
 
Nourlangie circuit walk, West Arnhem, Northern Territory
354 Torresian Kingfisher 1 06:39 Deb Merton
 
355 Sacred Kingfisher 1 05:31 Terence Alexander
 
kingfisher sp. 1 10:15 Claire Anderson N
 
356 Australian Hobby 1 06:37 Michael Kearns
 
357 Black Falcon 1 06:37 Michael Kearns
 
358 Peregrine Falcon 1 06:00 Jarmo Jalava
 
diurnal raptor sp. 1 17:27 Grace Sibley N
 
359 Glossy Black-Cockatoo 1 04:30 Ákos Lumnitzer N
 
Blue Mountains National Park (Glenbrook area), Blue Mountains, New South Wales
360 Yellow-tailed Black-Cockatoo 1 06:15 Adam Higgins
 
361 Elegant Parrot 1 13:30 Kelvin Sparks
 
362 Red-capped Parrot 1 08:30 ANN ANSELL N
 
8 JOHN MOORE COURT, Mundaring, Western Australia
363 Noisy Pitta 1 10:37 Jack Morgan
 
364 Rainbow Pitta 1 06:45 Hedley & Irena Earl
 
Nourlangie circuit walk, West Arnhem, Northern Territory
365 Superb Lyrebird 1 06:21 Kara Eddington
 
366 Green Catbird 1 06:30 Jack Morgan P
 
backyard, Nambucca, New South Wales
367 Satin Bowerbird 1 06:00 Darryl Smedley
 
368 White-throated Treecreeper 1 05:45 Marie Tarrant
 
369 Brown Treecreeper 1 06:00 Jarmo Jalava
 
370 Black-tailed Treecreeper 1 15:38 Erin Britton
 
371 Red-winged Fairywren 1 11:02 David Henderson
 
Victoria Dam, Kalamunda, Western Australia
372 Splendid Fairywren 1 06:00 Jarmo Jalava N
 
fairywren sp. 1 09:10 Malcolm Graham
 
373 Western Spinebill 1 08:30 ANN ANSELL N
 
8 JOHN MOORE COURT, Mundaring, Western Australia
374 Lewin's Honeyeater 1 05:45 Marie Tarrant
 
375 White-lined Honeyeater 1 06:45 Hedley & Irena Earl
 
Nourlangie circuit walk, West Arnhem, Northern Territory
376 Yellow Honeyeater 1 06:10 Ivor Preston
 
377 White-gaped Honeyeater 1 06:10 Ed Pierce
 
378 Yellow-faced Honeyeater 1 05:45 Marie Tarrant
 
379 Yellow-tufted Honeyeater 1 06:00 Jarmo Jalava
 
380 Bridled Honeyeater 1 07:12 Marleen Acton
 
381 Red Wattlebird 1 06:06 Simon Griffith
 
Beach circuit, Gosford, New South Wales
382 Yellow Wattlebird 1 07:21 Robert Hamilton N
 
Margate,Tabors and Old Bernies Roads, Kingborough, Tasmania
383 Mangrove Honeyeater 1 05:31 Terence Alexander
 
384 White-plumed Honeyeater 1 06:29 Jack Winterbottom
 
385 Fuscous Honeyeater 1 06:37 Richard and Margaret Alcorn N
 
386 Rufous-throated Honeyeater 1 07:17 Nigel Jackett
 
AU-WA-6725 (-17.9773,122.3642), Broome, Western Australia
387 Yellow Chat 1 08:00 Nigel Jackett
 
388 Dusky Myzomela 1 06:45 Hedley & Irena Earl
 
Nourlangie circuit walk, West Arnhem, Northern Territory
389 Red-headed Myzomela 1 09:36 Laurie Ross | Tracks Birding & Photography Tours
 
390 Scarlet Myzomela 1 05:45 Marie Tarrant
 
391 Tawny-crowned Honeyeater 1 09:02 Geoffrey Groom
 
392 Crescent Honeyeater 1 07:21 Robert Hamilton
 
Margate,Tabors and Old Bernies Roads, Kingborough, Tasmania
393 White-cheeked Honeyeater 1 08:01 bill hull
 
394 Blue-faced Honeyeater 1 06:00 Mat Gilfedder
 
395 Black-headed Honeyeater 1 07:21 Robert Hamilton N
 
Margate,Tabors and Old Bernies Roads, Kingborough, Tasmania
396 Black-chinned Honeyeater 1 08:25 Darryl Eggins N
 
397 Striped Honeyeater 1 05:45 Marie Tarrant
 
398 Helmeted Friarbird 1 05:30 jannette and peter manins
 
399 Silver-crowned Friarbird 1 06:51 Erin Britton
 
Manbulloo, Northern Territory, AU (-14.714, 132.057), Katherine, Northern Territory
400 Eastern Bristlebird 1 08:45 Rhiannon Kiggins N
 
401 Striated Pardalote 1 05:45 Marie Tarrant
 
402 Pilotbird 1 07:37 Mark Ley N
 
403 Rockwarbler 1 11:42 Michael Rutkowski P
 
404 Yellow-throated Scrubwren 1 06:15 Stuart Nicholson
 
Bexhill, Lismore, New South Wales
405 Large-billed Scrubwren 1 06:21 Chris Attewell
 
Tristanial Creek Track, Amamoor, Gympie, Queensland
406 Scrubtit 1 13:35 Robert Hamilton
 
407 Speckled Warbler 1 06:00 Jarmo Jalava
 
408 Shy Heathwren 1 14:12 Barry Deacon
 
409 Brown Thornbill 1 05:56 Brad Woodworth
 
410 Inland Thornbill 1 07:15 Ray Turnbull
 
411 Yellow-rumped Thornbill 1 06:00 Chris Young
 
412 Chestnut-rumped Thornbill 1 06:00 Jarmo Jalava
 
413 Green-backed Gerygone 1 09:36 Laurie Ross | Tracks Birding & Photography Tours
 
414 White-throated Gerygone 1 06:05 Nigel Jackett
 
415 Large-billed Gerygone 1 06:45 Hedley & Irena Earl
 
Nourlangie circuit walk, West Arnhem, Northern Territory
416 Dusky Gerygone 1 07:00 Nigel Jackett
 
417 Brown Gerygone 1 06:15 Stuart Nicholson
 
Bexhill, Lismore, New South Wales
418 Mangrove Gerygone 1 06:00 Mat Gilfedder
 
419 Eastern Whipbird 1 05:45 Marie Tarrant
 
420 Spotted Quail-thrush 1 06:00 Jarmo Jalava
 
421 Yellow-breasted Boatbill 1 07:12 Marleen Acton
 
422 White-browed Woodswallow 1 06:55 Rae Clark
 
woodswallow sp. 1 07:00 David Niland N
 
423 Gray Butcherbird 1 05:45 Marie Tarrant
 
424 Pied Butcherbird 1 05:31 Terence Alexander
 
425 Pied Currawong 1 05:47 Mat Gilfedder
 
426 Black Currawong 1 07:15 Bill Graham
 
427 Gray Currawong 1 06:37