Haberler ve Yenilikler

2017 Hedefleri: Daha çok eBird!

Yeni yıl yeni başlangıçların tam zamanıdır. 2017 için kişisel hedefleriniz arasına eBird kullanımını koyabilirsiniz. eBird’ü ziyaret etme amacınız öncelikle başkalarının gözlemlerini öğrenmekse, 2017 yılında kendi gözlemlerinizle buna katkıda bulunmaya başlayabilirsiniz. Bunu yaptığınız için memnun olacaksınız çünkü eBird’e verilerinizi her girdiğinizde eBird’deki araçlar sizin için de daha iyi ve öğretici hale geliyor. Eğer halihazırda etkin bir eBird kullanıcısıysanız, 2017 için yeni bir eBird hedefi belirleyin. Yılın her haftası en sevdiiğiniz kuş gözlem noktasını ziyaret edebilir misiniz? “Her güne bir liste” yarışmasını denemeye hazır mısınız?

Etkin kuş gözlemcilerinin çoğu eBird’e katılmayı henüz ‘göze alamadı’. Bir eBird uyarısı aldığınız her seferinde hafif bir sancı çekip kendi gözlemlerinizi de girmenizi gerektiğini düşünüyor musunuz? Bu oldukça normal, çoğumuz aynı duyguyu yaşadık. Bu, gözlemlerinizi aynı kaynağın bir parçası haline getirerek kuşçu arkadaşlarınızı mutlu etmek ve eBird’den daha fazlasını elde etmek için bir şans.

eBird’ü istiyorsunuz, ama sizi durduran bir şey mi hissediyorsunuz? eBird kullanmaya çekinenler için bazı yanlış kanılardan ve bunların çözümlerinden söz etmek istiyoruz.

15 yıldır gözlem yapıyorum, yakalamak çok zaman alacak!

eBird kullanıcısı olmak için bütün listelerinizi güncel olarak kaydetmeniz ya da bütün eski verilerinizi girmeniz gerekmiyor. Önemli olan sadece başlamak ve geçmiş verileri zamanınız olunca girmek. Ne kadar çok eski veri girerseniz eBird sizin için o kadar bilgilendirici hale gelir ama burada kilit nokta bugünkü gözleminizi bugün girmenizdir.

Zamanım yok

Kuş kayıtlarınız zaten başka bir yere kaydediyor musunuz? O halde eBird kullanıcısı olmak için fazladan zamana ihtiyacınız yok. Verilerinizi eBird’e kaydetmek aslında size zaman kazandıracak. Dünya çapındaki uzmanlardan oluşan ekibi sayesinde listenizi eksiksiz tutmanızı sağlayacak, yazım hatalarını ve taksonomik hataları önleyecek. Hızlı veri girişi için eBird mobil uygulamasını deneyebilirsiniz.

Listelerimi başka bir programda tutuyorum

Neden değiştireyim? Listeleriniz eBird’de güncel olarak bulunduğunda güçlü, kullanışlı araçlara sahip olursunuz. Kişiye özel İhtiyaç Uyarısı; türlerin hangi alanlarda bulunacağını gösteren haritaları da içeren Hedef tür listeleri ve daha fazlası. Gözlemleriniz eBird’de olduğunda bunların hepsi mümkün. Başka bir programdan eBird’e taşınmak sizi endişelendirmesin. Verileri diğer programların çoğundan eBird’e aktarmanın kolay yolları var.

eBird benim verilerimi istemiyor

Bunun kadar katılmayacağımız bir cümle olamaz! eBird herkes içindir ve her veri değerlidir. Nerede yaşadığınızdan bağımsız olarak her yerden ve her zaman sizin katkınız bizi mutlu eder. Bugün başlayın.

2017 İÇİN KİŞİSEL HEDEFLER

İster yeni ister eski bir eBird kullanıcısı olun, 2017 için yeni hedefler belirlemeyi düşünebilirsiniz. Kişisel amaçlar edinip kendinize karşı yarışmak kuş gözlemciliği yeteneklerinizi geliştirmenizi ve eBird ve kuşçulukla iç içe kalmanızın en iyi yoludur. İşte 2017 hedefleriniz için birkaç fikir:

Sizin için yeni olan 10 tür bulun

eBird’ün gerçekten başarılı olduğu alanlardan biri kuşları nasıl bulacağınızı size göstermektir. Bir kuş türü için gözlem haritası mı istiyorsunuz? Yoksa amacınız yakınlarda bir gözlem alanı mı bulmak? 2017’de 10 yeni kuş türünü görmek için Veri İnceleme butonunu kullanabilirsiniz. Bunlar bulunduğunuz muhitte ya da ülkenizde hiç görmediğiniz türler, ya da hayatınız boyunca hiç görmediğiniz türler olabilir.

Yıl listesi tutun

1 Ocak. Boş bir sayfa. Önünüzde kenardan köşeden çıkacak sayısız kuşla dolu koca bir yıl var. Yıllık liste tutmak kuş gözlemciliğinin en büyük keyiflerinden biridir. Yıllık listeler, yıl ilerledikçe bir önceki yıldan daha çok sayıda kuşu nasıl göreceğinize yönelik stratejiler geliştirmenizi ve zorlu göçmenlerle yolunuzu nerede kesiştirebileceğinizi öngörmeye çalıştığınız kişisel bir mücadele haline gelir. Yıllık listeler eğlenceli sürprizlerle ve beklenmedik başarılara doludur.

Ülkenizin, yaşadığınız ilçenin ya da mahallenin yıllık listesi Benim Sayfam bölümünden ya da Favori Alanım aracıyla kolayca takip edilebilir. eBird mobil uygulamasının çok yakında bu sayıları takip etmenize ve kaydettiğiniz ilerlemeyi görmeye yardımcı olacak yeni eklentilerinin geleceğini büyük bir mutlulukla duyuruyoruz.

Favori alanlarınızı her hafta ziyaret edin

En sevdiğiniz kuş gözlem noktasına düzenli olarak giden, yani kendini Favori Alanlara adayan bir kuşçu musunuz? O halde umuyoruz ki her ziyaretinizde eBird’e favori alanınızın tam kuş listesini kaydediyorsunuzdur. 2017’de bir alanın çizgi grafiğini doldurmaya çalışın. Favori alanınızın çubuk grafiğinde boşluklar mı var? Öyleyse bunları doldurun!

Umut vadeden ama gizli kalmış bir alanınız mı var? 2017’de bu alanı sahiplenmeyi ve bu alanı her hafta ziyaret edip çizgi grafiğini doldurmayı bir düşünün! Bunu yapmaya başladığınızda bir sonraki yılı iple çekeceksiniz.

ebird

Şekil 1. eBird çizgi grafikleri, türlerin bir bölgede yılın her haftası gösterdikleri dağılımı ortaya koyar. Örneğin 2017 Ocak ayında Gediz Deltası’nda sakarca görmeyi, Ağustos ayında çıkrıkçın görmeyi hedefleyebilirsiniz.

Listelerinizi güncel tutun

Güncel bilgiler eBird’ün kalbi olsa da bu, eski verilerin daha az önemli olduğu anlamına gelmez. Ne kadar çok gözlemci eski gözlem listelerini kaydederse kuş varlığının son 20,30 hatta +50 yıllık durumunu resmetmemiz mümkün olur. 2017’de eski defterlerinizi ve arazi listelerinizi tozlu raflardan çıkarıp, verilerinizi eBird’e girin. Bu sayede resmi tamamlarken, gözlemlerinizi de güvenceye alın.

Her güne bir liste hedefleyin

Kendini adamış bir kuş gözlemcisi olmak istiyorsanız nihai mücadeleye girin! Her gün bir kuş listesi, veya yıl boyunca toplam 365 kuş listesi çıkarın.

eBird’ünbir parçası olduğunuzda hem kuş gözlemciliği dünyasına hem de kuşların kendisine yardımcı olursunuz. Girdiğiniz her bir kuş listesiyle ve yüklediğiniz her fotoğrafla birlikte korumaya ve araştırmaya katkıda bulunursunuz.